Öppnar TegelLådan i Gasverket i Norra Djurgårdsstaden

I mitten av mars tar Lådan ett stort kliv och öppnar en ny restaurang och bryggeribar i Gasverket, Norra Djurgårdsstaden, Stockholm. Vid öppningen etablerar Lådan även sitt eget bryggeri.

Annons

– Vi ser fram emot att öppna vår hittills största låda, och med en låda i lådan dessutom i form av ett eget bryggeri, säger Jon Widegren, grundare och ägare av Lådan.

Lådangruppen drivs av gänget som startade Flippin’ Burgers 2012. 2019 avyttrades Flippin’ Burgers för att frigöra tid och resurser för att kunna expandera Lådan.

TegelLådan är beräknad att öppna i mitten av mars på Bobergsgatan 56 i Norra Djurgårdsstaden. Fastighetsägare är CA Fastigheter.

TegelLådan blir en restaurang, ölbar, taproom och bryggeri med strävan att vara en familjär mittpunkt i det växande bostadsområdet Norra Djurgårdsstaden. Lokalen har två våningsplan över 650 kvadratmeter, belägen i ett historiskt tegelhus från förra sekelskiftet ritat av den legendariske arkitekten Ferdinand Boberg. TegelLådan kommer erbjuda transparent streetfood och ett taproom med öl från fria kranar samt tre initiala egenbryggda husöl: en lager, en session pale ale och en IPA.

– Det finns en nerv i att göra en så pass stor satsning i det nuvarande konjunktur- och ränteläget. Hantverksöl och street food lagad från grunden låter kanske väldigt 2014. Men, vi brukar säga att folk äter mat, inte trender, och vi ser hur våra befintliga verksamheter klarat sig väldigt bra, säger Jon Widegren.

Löpande planerar Lådan att utvidga sortimentet med ytterligare ölsorter samt utforska samarbeten med andra mindre svenska bryggerier. Lådans affärsidé bygger på att stödja små bryggerier och väljer därmed att undvika exklusiva avtal med bryggerijättar, som låser barer till avtal där mindre bryggerier ofta stängs ute.

– Vi köper in den öl vi själva gillar från de bryggerier som skapar den öl de själva gillar, snarare än efter en målgruppsanalys från en marknadsavdelning. Det betyder inte att ölen är svår eller knasig, utan bara godare och mer lokal. Att vi nu även får möjligheten att brygga vår egen öl och göra vår tolkning av en modern bryggpub känns fantastiskt och i linje med Lådans fortsatta utveckling, säger Maria Gunnarsson, restaurang- och bryggerichef.

Bakom lådan står Jon Widegren, grundare och ägare, tillsammans med delägarna Joacim Hedlund (Operations Manager) och Anna-Karin Berts (HR-chef). Restaurang- och bryggerichef för TegelLådan är Maria Gunnarsson, som rekryterats från rollen som driftchef på Lådan.

Fr.v. Maria Gunnarsson (Resturang- och bryggerichef), Anna-Karin Berts (Delägare), Joacim Hedlund (Delägare), Jon Widegren (Grundare) samt Ayhan Aydin (Produktions- och kvalitetsansvarig) Foto: Björn Terring
Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Domkyrka säljer mark för bostadsutveckling

Första markförsäljningen av tretton.

Obos, Örgryte

Obos köper pausat bostadsprojekt

Omfattar 93 bostäder i attraktivt område.

Ica öppnar 1.600 kvm butik i Nordstan

Etablerar sig över två plan vid Västlänkens kommande uppgång.

64 sidor om Almedalen och samhällsfastigheter – gratis

Tillfälligt erbjudande om gratis läsning av senaste magasinet Fastighetsvärlden.

Lista: Allt hetare kring logistik – trots oroande höga vakanser

Vakansutvecklingen för 28 delmarknader inom det heta logistiksegmentet. Se lista.

Vill se omsättningsbaserad hyra inom coworking

Duo inom segmentet om de tuffa tiderna. Har tillsammans 80.000 kvm.

Platzer och Catena säljer för 385 mkr – låg yield

Jv säljer fastighet med 14.850 kvm uthyrningsbar yta. Fullt uthyrd till Volvo.

Corem säljer för 1,7 miljarder

Portfölj om fem fastigheter byter ägare.

Vårdjätte utökar med 50 procent i centrala Stockholm

Haft förhyrning sedan 2020.

Hyr ut 2.500 kvm till Kungliga Operan

Utökar sin närvaro i Gasverket.

Överklagar dom om tvångsköp i Traneberg

Stockholms stad ansöker om ytterligare fem års tvångsförvaltning.

Tillbaka till förstasidan