Lönnbacken värvar Anni Carpelan som ny regionchef

Anni Carpelan.
Anni Carpelan.
Visa faktaruta

Lönnbacken Fastigheter förstärker sin förvaltningsorganisation ytterligare genom att rekrytera Anni Carpelan som regionchef. Hon kommer att ansvara för ett fastighetsbestånd primärt i Mälardalen och Skåne. Anni Carpelan kommer närmast från en tjänst som förvaltare på Uppsalahem och tillträder sin nya befattning den 15 augusti.

– Som ett led i vår fortsatta tillväxt stärker vi nu ytterligare upp vår förvaltningsorganisation. Anni Carpelan blir en viktig person i denna utveckling, säger Örjan Johansson, chef förvaltning och projekt i Lönnbacken Fastigheter AB.

Lönnbacken bildades 2010 och ägs av Alecta, Kyrkans Pensionskassa och AI Pension. Lönnbacken är ett fastighetsbolag med fokus på lokaler innehållande samhällsnyttig verksamhet med tyngdpunkt på äldreboende. Bolagets affärsidé är att äga, aktivt förvalta och utveckla äldreboende- och samhällsfastigheter i Sverige.

Lönnbacken har idag ett fastighetsbestånd omfattande ett 30-tal fastigheter med ett värde av ca 2,7 miljarder kronor och en geografisk koncentration till Mälardalen, Skåne och Dalarna.

Fastighetsvärlden Idag 2013-05-29

Fler Nyheter från förstasidan

Welandson och Nordstjernan tar greppet

Emissionen i Studentbostäder i Norden kan ge stora förändringar bland de största ägarna i bolaget.

Porträtt

Långläsning: Storspelare på turbulent marknad

Henrik Jussi-Pekka är vd för investmentbolaget Möller & Partners, men är också medgrundare till bostadsbolaget Resinova som varit storköpare under våren.

Ännu en toppchef lämnar

”Jag känner mig privilegierad”.

Öppnar flaggskeppsbutik mitt i city

Gör två förhyrningar samtidigt. FV berättar om etableringen.

Räddningsaktion för SBS

Läs om de största ägarna och hur de agerar.

Redo sälja för över 4 mdr

Pressad aktör startar försäljningsprocess. 20.000 bostäder med i diskussion.

Vill bygga högt hotell

Inväntar besked från politikerna.

Upproret: ”Vi vill veta vad vi betalar för”

Diskussionen kring butikshyrorna har kanske trots allt blivit lite bättre.

Riksbanken höjer räntan till 4 procent

Kan komma att höjas ytterligare.

Nära megaaffär – kan frukta stor förlust

Parterna kan vara påväg att nå ett avslut.

Nrep förvärvar 283 nya

Förvärvar nyproducerat. Gått in om ”kapat” tidigare uppgjord affär.

Newsecs spaning – Max Barclays tre favoriter

Anser att svenska kontor fått oförtjänt dåligt rykte. Dock orolig för Sveriges rykte.

Kvintett startar nytt bolag – efter försäljningen till SBB

Läs om vilka som finns med bakom bolaget.

Bildextra: Nya Albano – hela 5 miljarder senare

Från farligt, osäkert och smått bortglömt till något som ska bidra till att lyfta hela huvudstadsregionen.

Tillbaka till förstasidan