Lindberg Göransson slutar som vd för Akademiska Hus

Efter nära tio år som vd för Akademiska Hus har Kerstin Lindberg Göransson informerat styrelsen om att hon önskar lämna sitt uppdrag i december 2021.

Enligt Fastighetsvärldens sammanställning är Akademiska Hus landets näst största fastighetsägare, efter Vasakronan – se FV:s sammanställning här. Fastighetsbeståndet var vid utgången av tredje kvartalet värderat till cirka 95,2 miljarder kronor. När hon tillträdde var fastighetsvärdet cirka 50 miljarder kronor.

I Fastighetsvärldens branschomröstning 50 Mäktigaste nådde Kerstin Lindberg Göransson sin högsta placering 2014, då på plats 25. Årets placering blev nummer 40, läs mer här.

Kerstin Lindberg Göransson tillträdde som vd under 2011. Sedan dess har Akademiska Hus genomgått en omfattande omorganisation, där ett gemensamt bolag bildades, istället för en koncern med sex regionala dotterbolag. Detta skapade förutsättningar för ett än mer samordnat och kraftfullt arbete inom campusutveckling, hållbarhet och digitalisering.

Under Kerstin Lindberg Göranssons ledning har bolaget också investerat cirka 26 miljarder kronor i kunskapsmiljöer för landets universitet och högskolor, fått ett utökat uppdrag som även omfattar byggande och ägande av studentbostäder samt beslutat om en nollvision för sitt klimatavtryck. Akademiska Hus har också implementerat en framtidsinriktad innovationsstrategi som har resulterat i en rad samarbeten med både lärosäten och aktörer inom samhällsbyggnadsbranschen.

– Det har varit tio innehållsrika och fantastiska år på Akademiska Hus. Jag ser nu fram emot att tillsammans med alla kompetenta kollegor slutföra de mål vi har satt upp i strategin som sträcker sig till 2021. Därefter är det en bra tidpunkt att lämna över till någon annan, säger Kerstin Lindberg Göransson.

Anitra Steen, styrelseordförande för Akademiska Hus:

– Vi tackar Kerstin för hennes stora engagemang och insatser i Akademiska Hus och önskar henne all framgång i kommande uppgifter framöver. Rekryteringen av en ny vd påbörjas omgående.

Läs gärna även Fastighetsvärlden stora personporträtt på Kerstin Lindberg Göransson som har den korta rubriken Projektdrottningen.

Fler Nyheter från förstasidan

Ica till Sturegallerian

Ica Sturehallen tar plats i nedre Marmorhallen i centrala Stockholm.

Microsoft köper fastighet för 320 miljoner

Planerar stor satsning.

Nära köpa för 270 miljoner

Icke bindande avtal för tio fastigheter.

Matjätte köper restaurangkedja i Stockholm

Har i dag sex enheter om 4.959 km. Restaurangkonceptet efterfrågas av fastighetsägare. Vill växa i Sverige.

Brunswick säljer sin andel i Hemmaplan till Bonnier

Förvärvat i områden som som präglas av socioekonomiska utmaningar.

2023 års vinnare i Sweden Green Building Awards

10 vinnare utsedda.

Förvärvar med potential på Ekerö

Söker ytterligare nya affärsmöjligheter.

Granitors multikvarter i Malmö fylls och växer

Ny målgrupp för andra etappen. Se flera bilder.

Affär för 340 mkr – har varit med sedan Odd Molly

Nybyggd logistikfastighet byter ägare.

Hyllie Terrass: Foto: Viktor Holm

Skanska avyttrar Hyllie Terrass för 730 miljoner

Femte affären till nya bolaget. Summerar drygt 5 miljarder kronor.

Savills IM säljer logistikportfölj

En total uthyrningsbar area om 93.000 kvm. FV berättar om fastigheterna som ingår – bland annat en av Sveriges största.

Förvärvar tre från SBB

FV listar avyttringarna som summerar till 1,3 miljarder kronor.

Internationell matjätte öppnar i Mall of Scandinavia

Har ytterligare sju restauranger i Sverige på gång under 2023 och 2024.

Cibus rekryterar vd

Nya vd:n har bakgrund hos Vasakronan, Ica Fastigheter och Catella. Berättar för FV om nya jobbet.

Tillbaka till förstasidan