John Malmström ny vd vid Fleming Properties

Annons

Styrelsen för Fleming Properties AB, med fastigheter i Helsingfors, har utnämnt John Malmström till ny verkställande direktör. Han kommer att tillträda rollen den 1 december 2020 och ersätta Robin Englén som har valt att lämna sin position. Robin Englén kommer att lämna sin post som verkställande direktör i samband med att ny verkställande direktör tillträder.

John Malmström kommer närmast från EY (Ernst & Young AB) där han sedan 2015 arbetat som revisor inom fastighetssektorn.

Fleming Properties, som skapats av Pareto, är ett enfastighetsbolag som i Helsingfors äger ett kontorskomplex där SOK:s huvudkontor är den största hyresgästen. De moderna kontorsfastigheterna är nyligen totalrenoverade och omfattar en uthyrningsbar area om ca 41.000 kvm och 498 parkeringsplatser, varav ca 89 % av arean och parkeringsplatserna är uthyrt till SOK, S-gruppens administrativa organisation. Fleming Properties aktier handlas på Spotlight Stock Market sedan den 14 oktober 2019.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

64 sidor om Almedalen och samhällsfastigheter – gratis

Tillfälligt erbjudande om gratis läsning av senaste magasinet Fastighetsvärlden.

Lista: Allt hetare kring logistik – trots oroande höga vakanser

Vakansutvecklingen för 28 delmarknader inom det heta logistiksegmentet. Se lista.

Vill se omsättningsbaserad hyra inom coworking

Duo inom segmentet om de tuffa tiderna. Har tillsammans 80.000 kvm.

Platzer och Catena säljer för 385 mkr – låg yield

Jv säljer fastighet med 14.850 kvm uthyrningsbar yta. Fullt uthyrd till Volvo.

Corem säljer för 1,7 miljarder

Portfölj om fem fastigheter byter ägare.

Vårdjätte utökar med 50 procent i centrala Stockholm

Haft förhyrning sedan 2020.

Hyr ut 2.500 kvm till Kungliga Operan

Utökar sin närvaro i Gasverket.

Överklagar dom om tvångsköp i Traneberg

Stockholms stad ansöker om ytterligare fem års tvångsförvaltning.

Axfast hyr ut till lyxkrog vid Gustav Adolfs torg

Uppmärksammade stjärnkrögare lägger ner hyllad Michelinkrog och öppnar på ny adress.

AIK Fotboll till Råsta – där Ibrahimovic fick nobben

Nytt användningsområde.

Stockholm tar strid för ny miljözon

Överklagar Länsstyrelsens beslut. Hoppas öppna zonen i vinter.

Erséus i stor intervju – ger sin syn på Ericssons framtid

FV Fokus. Intervju med Thomas Erséus. Kan kontorshyran rasa? Kämpigt för butiker i Mood-kvarteret Succén med WSP till Marievik Ger sin syn på Ericssons framtid Det nya kontoret.

Tillbaka till förstasidan