Fastigheten Skålen 24 ligger vid Torsplan, granne med Norra Tornen och nära den kommande tunnelbaneuppgången. Bild: Fastighetsvärlden.

Invesco och Scius köper Skålen 24 i Hagastaden

Invesco Real Estate har tillsammans med Scius Partners köpt kontorsfastigheten Skålen 24 i Hagastaden i Stockholm av SEB Trygg Liv.

Skålen 24 är belägen vid Torsplan granne med Norra Tornen. Den omfattar idag cirka 18.000 kvadratmeter uthyrningsbar yta (varav delvis lager/industri) och det finns möjlighet att bygga ut den med ytterligare 6.000 kvadratmeter kontor samt en intilliggande bostadsfastighet om cirka 60 lägenheter.

– Vi har investerat i Sverige på uppdrag av våra globala kunder sedan 2006.  Vi är fortsatt mycket positiva till utsikterna för Stockholms kontorsmarknad. Den här fastigheten är belägen i ett av Stockholms huvudsakliga utvecklingsområden. Vi ser fram emot att kunna utveckla fastigheten tillsammans med Scius till högkvalitativ kontorsfastighet vilket passar vår ”manage-to-core” strategi väl, säger Rob Johnston, senior director transactions på Invesco Real Estate.

Joen Siggelin på Scius Partners kommenterar:

– Fastigheten har stora kvaliteter och har alla förutsättningar till att bli en förstklassig kontorsprodukt.  Det skall bli roligt att få utveckla fastigheten tillsammans med Invesco.

Catella och Cederquist har varit rådgivare åt SEB Trygg Liv. Linklaters har varit rådgivare åt Invesco Real Estate.

SEB Trygg Liv har under den senaste tiden gjort flera försäljningar. Bolaget har bland annat sålt två fastigheter i Göteborg och en i Stockholm.

Flygbild över Hagastaden. Den aktuella fastigheten inringad. Bild: Lennart Johansson/Stockholms stad.

Fler Nyheter från förstasidan

Tappar attraktiv byggrätt för 13.000 kvm kontor

FV berättar vad som ligger bakom.

Storbolag vill banta bort hela 4.500 kvm

Ytterligare en stor hyresgäst vill minska sin kontorsyta.

Nytt avsnitt: Podcasten om bankkrisens påverkan

Fjärde avsnittet ute nu. Om bland annat bankkrisen, kontorshyresmarknaden och Fastpartners omsvängning.

SHF tillskjuts en miljard och Lennart Sten lämnar vd-stolen

Läs om förändringarna. Ny vd utsedd. ”Kommer att uppstå intressanta förvärvsmöjligheter”.

Folksam hyr ut 4.500 kvm kontor

Tecknat ett av årets största hyresavtal.

Stor enkät: Bästa framtidsläget utsett

92 experter har satt betyg på 28 kontorsområden i Stockholmsområdet.

Hyr 2.000 kvm på Birger Jarlsgatan

Samlokaliserar från två kontor.

Dyster profetia från Sven-Olof Johansson

Förvånad över att krisen inte har varit mer uppenbar tidigare.

Hemsö hyr ut 2.000 kvm

Fyller upp nyinköpt fastighet.

Hovrätten och de tidigare Baldertopparna

FV berättar vad som händer efter de smått chockerande domarna i tingsrätten.

Regeringen föreslår lättnader för studentbostäder

Ministern: ”Vill göra det enklare och billigare att bygga”.

Regeringen stoppar Operaplaner

Den tidigare planen på 7 miljarder kronor och expansion mot Kungsträdgården stoppas när regeringen ger nytt uppdrag till Statens fastighetsverk.

Corem säljer två 08-fastigheter för en halv miljard

Fortsätter att avyttra, enligt plan.

Tillbaka till förstasidan