Prutade ned avgälden med en miljon från krävd nivå

Annons

Underjordiska entrén till NK i fokus. Mark- och miljödomstolen har nu fattat beslut om den årliga tomträttsavgälden för fastigheten Spektern 14 i Stockholms city.

Stockholms stad och Hufvudstaden stod, inte oväntat, långt ifrån varandra i uppfattningen om dess korrekta storlek. Domstolen har nu beslutat att tomträttsavgälden för innevarande tioårsperiod (fram till 2025) blir 1.462.500 kronor per år, grundat på ett bedömt markvärde om 45 mkr.

Den tidigare avgälden fram till 1 oktober 2015 var på 550.000 kronor, medan staden ansåg att den borde höjas till 2.535.000 kronor, grundat på ett markvärde om 78 mkr.

Hufvudstaden och yrkade på̊ oförändrat 550.000 kronor, med hänvisning till ett markvärde om närmare 17 mkr.

Den stora skillnaden i värdering beror på̊ hur man beräknar samverkan med fastigheten Hästen 19 (NK-huset) då Spektern 14 består av bland annat entré́ till varuhuset och säkerställer bättre flöde av besökare till varuhuset.

Domstolen konstaterar att fastighetens läge i direkt anslutning till Hästen 19 och de konkurrensfördelar det innebär genom möjligheter til samverkan med NK bör beaktas vid en slutlig bedömning av markvärdet.

Det är i målet ostridigt att avgäldsräntan ska uppgå till 3,25 procent.

Fastighetens tomtareal är 1.235 kvm.

Båda parter har krävt att den andra ska stå för rättegångskostnaderna, men Mark- och miljödomstolen finner att båda parter vunnit och tappat i målet i sådan mån att vardera part får stå för sin rättegångskostnad.

En överklagan är inlämnad i oktober.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Hon tar över som chef för White Stockholm

Har varit i bolaget i 20 år.

SCB: Så många blir barn och äldre kommande 10 åren

Ny statistik från SCB stökar till det för många fastighetsägares strategi.

Krisande Point säljer två fastigheter för 300 mkr

Avyttrar två fastigheter där bolaget haft stora planer. FV berättar om köparen.

Krönika

När människor möts växer företag

Arbete är i grunden ett socialt fenomen – och coworking skapar sociala sammanhang. Utan engagerad personal händer ingenting.

Hagabacken nära att nå 5 mdr

Hagabacken har köpt för 420 miljoner kronor under första kvartalet.

Köper historiskt kvarter i centrala Malmö

Omfattar 14 000 kvm vid Centralstationen. Byter ägare efter nära 13 år.

NP3 köper portfölj för 1,2 mdr

Omfattar hela 141 000 kvm. Säljaren avyttrar nästan allt.

Global jätte söker 5 000 kvm i Stockholms city

Överväger att lämna förhyrning hos AMF Fastigheter.

Sju hyresgäster på jakt efter totalt 58 000 kvm kontor

Fastighetsvärlden summerar de större sökprocesser efter nya kontorslokaler som pågår i centrala Stockholm.

Topplista

Topplista: 30 största hotellen

En operatör är hyresgäst i hela åtta av de tio största hotellen.

Reliwe satsar i nytt segment – två investeringar

Projekt i Täby och i Upplands Väsby.

Victoria terrasse

Historiska Victoria terrasse i centrala Oslo till salu

Byggnad från slutet av 1800-tal där Gestapo hade sitt huvudkvarter under kriget. Värderad till upp till 3 mdr.

De stora växer mest inom Proptech

Tio företag går med 25 mkr i vinst eller mer.

Tillbaka till förstasidan