G&K Blanks hyr ut till Stadium Outlet och Lager 157 i ny satsning

Annons

G&K Blanks Fastigheter satsar lokalt i Skaraborg och följer upp den första etableringen med en andra etapp på Stallsikens handelsområde i Skövde. Hyresgäster blir bland andra Stadium Outlet, Blomsterlandet och Lager 157.

– Det känns fantastiskt att kunna presentera Stadium Outlet, Blomsterlandet och Lager 157 som våra nya hyresgäster på Stallsiken, säger fastighetsbolagets VD Johan Carlberg och fortsätter: Det är tre starka aktörer som kommer att komplettera befintliga verksamheter på ett bra sätt.

Efter det första huset på Stallsikens handelsområde med aktörerna Jula, Willys och Elgiganten, fullföljer G&K Blanks Fastigheter planerna gällande ytterligare en etapp.

Det nya handelshuset kommer att vara på 8500 kvadratmeteroch ligger i linje med den ursprungliga planen; att komplettera med ytterligare handel på området.

G&K Blanks ägare och koncernchef Karl-Johan Blank kommenterar etableringen:

– Det känns mycket bra att fortsätta utveckla fastigheten på Stallsiken. Utbudet ökar i och med att både Stadium Outlet och Lager 157 är nya etableringar i Skaraborg. Det här skapar nya arbetstillfällen i Skövde och breddar valmöjligheterna för Skövdeborna, säger Karl-Johan Blank.

Öppning för butikerna kommer ske vid olika tillfällen under hösten 2018. Först ut är Lager 157 som öppnar den 30 augusti.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Kan lämna city – söker 2.000 kvm norrut

Kan vara en flytt som går i motsatt riktning.

Jätten Hines slår till med premiärköp – i Kista

Förvärvar projekt med över 300 bostäder.

Turkosen 1 Signalisten.

Klartecken för Signalistens 80 nya bostäder

Grönt ljus för Signalistens bostäder 250 meter från Solna centrum.

Vendus köper från Steiner – halvvägs mot 6 miljarder

Gör ytterligare ett förvärv.

Colliers värvar från CBRE

Gör andra tunga rekryteringen på kort tid.

Efter boksluten: Vilka trender finns det

Del 7. Vad alla behöver känna till. Nu fokus på hållbarhetsrapporteringen. 20 fastighetsbolag har granskats.

Förlängt till 2030 i city

FV berättar om hyran vid stort hyresavtal om 8.000 kvm.

Nils Styf om vanlig missuppfattning

”Det innebär en möjlighet för Hemsö att gå in som erfaren långsiktig partner”.

Intea vann kamp om 33.000 kvm

Blir ägare till hela 55.000 kvm lokaler i området. Investerar nu 1,6 miljarder kronor. Läs om vem som tappar stor hyresgäst.

Flera flyttar från Globen

Läs om framtida flyttar. Förvärvades för över 1,5 miljarder.

Revelop förvärvar från Hemsö

Tre fastigheter i Storstockholm byter ägare. Hemsö säljer även två andra fastigheter. Totalt 220 mkr.

Ikea stängde plötsligt – nu avslöjas orsaken

Byggdes av Peab för 15 år sedan.

Balder tänker om kring Greta och Garbo

Nystart för intressant projekt i utmärkt läge.

Fastighetsägare motsätter sig Convendums skulduppgörelse

”Hittills den enda som har uttryckt sig negativt till vårt förslag till skulduppgörelse.”

Tillbaka till förstasidan