Ektornet tog över stort Acta-bestånd

Annons

Totalt innehav 2,8 mdr – 50 procent vakant. Stora delar av de obeståndsfastigheter som Swedbanks ”bad bank”, Ektornet, räknar med att ta över finns som redan tidigare bekant i Baltikum. Men Fastighetsvärlden kan berätta att idag är det övertagna fastigheter i Finland som svarar för 25 procent av Ektornets bestånd.

Ektornet har tagit över ett stort bestånd som, enligt Fastighetsvärldens källor, kommer från ett av de investeringsbolag som norska Acta skapade för flera år sedan. Övertagandet ska ha ägt rum i december. De inblandade parterna vill inte kommentera övertagandet. Det handlar om fem större kontorsfastigheter, varav tre i Helsingfors, en i Tammerfors och en i Uleåborg, om totalt 36 000 kvadratmeter. Det är fastigheter som Actabolaget förvärvade från Niam under sommaren 2007 för 125 miljoner euro (då cirka 1 150 miljoner kronor). Niam i sin tur förvärvade fastigheterna från NCC. Ektornet uppger i sin bokslutskommuniké värdet på de finska fastigheterna till 765 miljoner kronor. Ektornet skriver att man redovisar fastigheter till anskaffningsvärde och inte till verkligt värde.

Vid årsskiftet hade Ektornet övertagit fastigheter för 2 872 miljoner kronor (517). I Sverige tillkom under fjolåret en fastighet på externhandelsområdet Erikslund i Västerås (det område Ikea öppnar i den 3 april). Där var det varuhuset Nisses som i mars i fjol fick problem. Ektornet tog över fastigheten och den tidigare ägaren fortsatte med verksamheten.

Vakansgraden för förvaltningsfastigheterna, som utgör 339 000 kvadratmeter, uppgår till hela 50 procent. Bolaget förbereder nu för en organisation i Ryssland.

På fastighetsvarlden.se redovisar vi i vilka länder tillgångarna finns och hur dessa har förändrats. Där går det även att se vilka typer av fastigheter Ektornets bestånd består av idag.

Fastighetsvärlden Idag            2011-03-14

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Gula linjen överklagas

Överklagar Gula linjen: ”Skador på fastigheten”

Fastighetsägare undrar över oklar ansvarsbild.

Alecta sålt 36 av 39 i dolt projekt vid Fridhemsplan

Högsta priset avser en 174 kvadratmeter stor takvåning högst upp.

Lämnar vd-rollen efter 12 år

”Dags för mig att ta nästa steg i livet.”

Porträttbild på Mark Isitt

4 tips från Mark Isitt – så blir Stockholm en bättre stad

Gör livet bättre för invånarna – så kommer investerarna.

Succé för Spring För Livet – snart fullt

Läs om vilka 10 bolag som har flest anmälda till branschens stora välgörenhetslopp.

Öppnar butik i lyxläge på Birger Jarlsgatan

Tar över Zadig & Voltaire tidigare lokal.

Hon tar över som chef för White Stockholm

Har varit i bolaget i 20 år.

Omhäktningsförhandling för fastighets-vd:n

FV berättar om det senaste.

SCB: Så många blir barn och äldre kommande 10 åren

Ny statistik från SCB stökar till det för många fastighetsägares strategi.

Krisande Point säljer två fastigheter för 300 mkr

Avyttrar två fastigheter där bolaget haft stora planer. FV berättar om köparen.

Krönika

När människor möts växer företag

Arbete är i grunden ett socialt fenomen – och coworking skapar sociala sammanhang. Utan engagerad personal händer ingenting.

Hagabacken nära att nå 5 mdr

Hagabacken har köpt för 420 miljoner kronor under första kvartalet.

Tillbaka till förstasidan