Carlyle köper gallerior för 850 miljoner

Boultbee har sålt Punkt och Gallerian, två köpcentrum belägna i centrala Västerås. Den nya ägaren är Carlyle och köpeskillingen är cirka 850 miljoner kronor, enligt uppgift till Fastighetsvärlden.

Tenzing och Advokatfirman Cederquist har varit säljarens rådgivare i affären.

Punkt och Gallerian omfattar totalt 45 000 kvm uthyrningsbar yta och 1 500 parkeringsplatser.

Thomas Lindström, VD Carlyle Group

– Vi har respekt för de externa handelsplatserna Hälla och Erikslund. Men Västerås är en tillräckligt stor stad för att ha en väl fungerande cityhandel. Det är en spännande utmaning för oss, säger Thomas Lindström, VD vid The Carlyle Group, till Fastighetsvärlden.

Han vill inte kommentera prislappen, men konstaterar att den kommer att bli offentlig eftersom det rör sig om en ren fastighetstransaktion.

– Men allmänt så tycker vi att yielderna i Sverige ännu är relativt höga i förhållande till finansieringskvoten, fortsätter Lindström.

I Sverige äger den amerikanska jätten sedan tidigare bland annat Globen City. Carlyle var även, som Fastighetsvärlden Idag tidigare berättat, var även med i budkampen om Centrumkompaniet 2007. Den budstrid som vanns av just Boultbee som betalade hela 10,4 miljarder kronor. Carlyle var dessutom med i slutbuden kring Sturegallerian 2006.

Transaktionen i Västerås innebär att bröderna Steve och Clive Boultbee efter försäljningen inte har kvar några helägda fastigheter i Sverige. De tio köpcentrum i Stockholm (Centrumkompaniet), som förvärvades 2007, kontrolleras sedan en tid tillbaka, enligt uppgift till Fastighetsvärlden, mer eller mindre av det banksyndikat som stod bakom förvärvet.

Gallerian Centra i Västerås ägdes tidigare också av Boultbee men sattes i konkurs och i september köpte Niam den fastigheten  för 187 miljoner. Under sommaren köpte Diligentia citygalleriorna i Uppsala, Skövde och Norrköping för 1440 miljoner och för ganska exakt ett år sedan köpte Lundbergs en galleria i Linköping för 371 miljoner  från Boultbee.

Fastighetsvärlden Idag 2011-02-02

Fler Nyheter från förstasidan

Folksam hyr ut hela 4.500 kvm kontor

Tecknat ett av årets största hyresavtal.

Stor enkät: Bästa framtidsläget utsett

92 experter har satt betyg på 28 kontorsområden i Stockholmsområdet.

Hyr 2.000 kvm på Birger Jarlsgatan

Samlokaliserar från två kontor.

Dyster profetia från Sven-Olof Johansson

Förvånad över att krisen inte har varit mer uppenbar tidigare.

Hemsö hyr ut 2.000 kvm

Fyller upp nyinköpt fastighet.

Hovrätten och de tidigare Baldertopparna

FV berättar vad som händer efter de smått chockerande domarna i tingsrätten.

Regeringen föreslår lättnader för studentbostäder

Ministern: ”Vill göra det enklare och billigare att bygga”.

Regeringen stoppar Operaplaner

Den tidigare planen på 7 miljarder kronor och expansion mot Kungsträdgården stoppas när regeringen ger nytt uppdrag till Statens fastighetsverk.

Corem säljer två 08-fastigheter för en halv miljard

Fortsätter att avyttra, enligt plan.

AL blir hälftenägare i coworkingbolag

Förvärvar bolag som varit lönsamt sedan dag ett. Planerar för expansion.

Anitra Steen avgår från Akademiska Hus

Lämnar fastighetsjätten efter sju år.

Krasch för Castellums satsning på 10 miljarder

Bakslag när planerad storsatsning läggs ner. Ser fortfarande positivt på området.

Bilder: Så kan nya Läkarhuset bli – hög träbyggnad

En av bolagets profilfastigheter i Stockholms innerstad kan göras om helt.

Tillbaka till förstasidan