Carlyle köper gallerior för 850 miljoner

Annons

Boultbee har sålt Punkt och Gallerian, två köpcentrum belägna i centrala Västerås. Den nya ägaren är Carlyle och köpeskillingen är cirka 850 miljoner kronor, enligt uppgift till Fastighetsvärlden.

Tenzing och Advokatfirman Cederquist har varit säljarens rådgivare i affären.

Punkt och Gallerian omfattar totalt 45 000 kvm uthyrningsbar yta och 1 500 parkeringsplatser.

Thomas Lindström, VD Carlyle Group

– Vi har respekt för de externa handelsplatserna Hälla och Erikslund. Men Västerås är en tillräckligt stor stad för att ha en väl fungerande cityhandel. Det är en spännande utmaning för oss, säger Thomas Lindström, VD vid The Carlyle Group, till Fastighetsvärlden.

Han vill inte kommentera prislappen, men konstaterar att den kommer att bli offentlig eftersom det rör sig om en ren fastighetstransaktion.

– Men allmänt så tycker vi att yielderna i Sverige ännu är relativt höga i förhållande till finansieringskvoten, fortsätter Lindström.

I Sverige äger den amerikanska jätten sedan tidigare bland annat Globen City. Carlyle var även, som Fastighetsvärlden Idag tidigare berättat, var även med i budkampen om Centrumkompaniet 2007. Den budstrid som vanns av just Boultbee som betalade hela 10,4 miljarder kronor. Carlyle var dessutom med i slutbuden kring Sturegallerian 2006.

Transaktionen i Västerås innebär att bröderna Steve och Clive Boultbee efter försäljningen inte har kvar några helägda fastigheter i Sverige. De tio köpcentrum i Stockholm (Centrumkompaniet), som förvärvades 2007, kontrolleras sedan en tid tillbaka, enligt uppgift till Fastighetsvärlden, mer eller mindre av det banksyndikat som stod bakom förvärvet.

Gallerian Centra i Västerås ägdes tidigare också av Boultbee men sattes i konkurs och i september köpte Niam den fastigheten  för 187 miljoner. Under sommaren köpte Diligentia citygalleriorna i Uppsala, Skövde och Norrköping för 1440 miljoner och för ganska exakt ett år sedan köpte Lundbergs en galleria i Linköping för 371 miljoner  från Boultbee.

Fastighetsvärlden Idag 2011-02-02

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Fastators revisor frånträder sitt uppdrag

Det fortsätter att storma kring det noterade bolaget.

Oljefonden förvärvar köpcentrum för 17 miljarder

Fortsätter investera i segment där man tidigare har gått på minor.

Granitors delägare pekas ut för finansiering av Bin Laden

Förnekar anklagelserna. Numera mindre investerare i Sverige.

Topplista

Lista: 16 ledande advokatbyråer 2026

Fastighetsvärlden har sammanställt en lista utifrån affärsvolym.

Rapport: Optimismen kvar inom alla segment

Framtidstro för kontor, butiker och logistik. Och 49 procent bedömer att valresultatet inte medför någon signifikant påverkan på marknaden.

Wallfast ändrar i stort projekt

Runt 300 bostäder totalt. Vattennära projekt.

Dominoeffekt: Även Point Properties vd slutar

Även han lämnar en tydlig motivering.

Affärsanalys

Låg yield –⁠ ⁠satsning på framtida uppsida

Leif Nasser på Savills har satt analyspennan i en av årets mer omdiskuterade affärer.

Testar marknaden vid Östermalmstorg

Hörnfastighet till salu. Det finns ett beviljat bygglov för en vindsvåning om 300 kvm.

Krönika: Anders Elvinsson

Skillnaden mellan pris och värde

När aktier används som betalning kan det uppstå en stor skillnad mellan det värde som kommuniceras och det som säljaren faktiskt får. Läs Anders Elvinssons krönika.

Oscar Stibeck

Fastators nya vd lämnar efter bara tre månader

Saknar förtroende för den kommande styrelsen.

Fastator nödvärderar Point Properties fastigheter

Sänker värdet med 30 procent.

Ikea i ny storsatsning: 10 mellanstora varuhus

FV berättar om orter som kan vara aktuella och önskemålet när det gäller lokalytan.

Tillbaka till förstasidan