Åtta fastigheter i Malmö säljs på historisk auktion

En stor privat auktion är att vänta i Malmö i höst. Det handlar om åtta fastigheter som är värderade till totalt cirka 600 miljoner kronor.

Annons

Under 1960–2000-talet drev Malmöiten, konsthandlaren och affärsmannen Per-Olov Börjeson framgångsrikt Galerie Börjeson AB. Utöver galleriverksamheten gjorde Per-Olov Börjeson flera stora fastighetsaffärer.

Fastigheterna ägs och förvaltas till största del idag inom familjen och utgörs av både bostadsfastigheter och kommersiella fastigheter i Malmö.

På grund av oenighet mellan delägarna står det nu klart att hela fastighetsbeståndet kommer att säljas på offentlig auktion.

Beståndet består av åtta fastigheter och värderat till över 600 miljoner kronor

Till s.k. god man och ansvarig för att ombesörja auktionen har Malmö tingsrätt den 23 maj 2019 förordnat advokaten Lennart Iwar. Tingsrättens beslut vann laga kraft den 13 juni 2019. Detta blir därmed en av de största offentliga auktionerna av sitt slag som äger rum av fastigheter i Sveriges historia (i modern tid). Dock är den långt mindre än de båda auktioner som Kronofogden i Stockholm höll efter Keops.

Det handlar om följande åtta fastigheter som ska säljas till högstbjudande, alla i Malmö:

  • Prästgårdarna 5 på Rundelsgatan/Djäknegatan
    Kontors- och affärsbyggnad i fem plan. Hyresvärde augusti 2018: 16.513 tkr. Totalt 10.318 kvm, varav 6.643 kvm kontor och 2.215 kvm butiker.
  • Husaren 7 på Östra Tullgatan 5A, 5, Malmö
    Hyreshus uppfört 1915 i fyra våningar, med lokaler i bottenvåningen. Hyresvärde augusti 2018: 2.408 tkr. Totalt 1.815 kvm.
  • Erikslust 10 på  Erikslustvägen 17-21
    Butiks- och kontorsbyggnad uppförd 1963 i två plan. Hyresvärde augusti 2018: 11.764 tkr. Totalt 6.709 kvm.
  • Åsbo 6 på Östra Stallmästaregatan 13
    Flerbostadshus uppfört 1945 i fyra plan jämte källare, inrymmandes 16 bostadslägenheter. Hyresvärde augusti 2018: 1 292 tkr. Totalt 1.001 kvm.
  • Rolf 12 på Östra Förstadsgatan 58, Ringgatan 2
    Hyreshus uppfört 1936–38 i 4-6 våningar jämte vind och källare. Huset inrymmer två lokaler på bottenvåningen. Hyresvärde augusti 2018: 2.376 tkr. Totalt 1.936 kvm.
  • Almedal 10 på Rosendalsvägen 1, Lundavägen 40
    Hyreshus uppfört 1937–38 i 4-5 våningsplan jämte oinredd vind och källare. Hyresvärde augusti 2018: 1.975 tkr. Totalt 1.804 kvm.
  • Hedvid 1 på Claesgatan 18, Spårvägsgatan 4
    Består av två sammanbyggda hyreshus inrymmandes lokaler och bostäder, uppförda under tidigt 1960-tal. Hyresvärde augusti 2018: 2.836 tkr. Totalt 2.544 kvm, varav 1.461 bostäder och 417 kvm restaurang.
  • Rönnskär 3 på Ulvögatan 7, Hemsögatan 45
    Industribyggnad uppförd 1965. Kontorsdelen består av två våningsplan och nås via rymlig entré. Hyresvärde augusti 2018: 1.772 tkr. Totalt 3.145 kvm.

Vd för Galerie Börjeson AB, Karl-Henrik Johansson Munk kommenterar:

– Vi fick bekräftat sent på fredagen att Malmö tingsrätts beslut inte överklagats. Fastigheterna kommer alltså att säljas på offentlig auktion enligt samäganderättslagen och detta är tämligen unikt givet objektens värden. Från bolagets håll välkomnar vi att man tydligt separerar det privata fastighetsbeståndet från bolaget. Vi har haft ett mycket intensivt år med en rad förändringar och den aktuella försäljningen är en del i detta arbetet. När det gäller de närmare villkoren för försäljningen får jag hänvisa till den gode mannen advokat Lennart Iwar och till delägarnas ombud advokaterna Filip Funk och Sven Lindblom på Fredersen Advokatbyrå och Arne Källén på Advokatfirman Källén AB.

Den offentliga auktionen kommer med största sannolikhet äga rum tidig höst 2019.

Fastigheten Prästgårdarna 5.
Fastigheten Husaren 7.
Fastigheten Hedvig 1 i Malmö.
Fastigheten Almedal 10 i Malmö.

Fler Nyheter från förstasidan

Porträttet

Seglatsen som ändrade allt

Bengt Malmegård om yoga, affärerna, och att fortsätta bygga för framtiden.

Listor: Högsta priserna för markanvisningar 2023

Fem högsta priserna i huvudstaden och fem högsta utanför. Se vilka som förvärvat.

Kvalitena delsäljer – ny ägare till klenoder på Östermalm

Uppgift till FV: Svårsålt. Fyra fastigheter berörs av affären, bland annat den på Strandvägen 5a. Värderats till 1,7–1,8 miljarder.

Balder lämnat Ryssland – Lindeborg kämpar

Fem svenska fastighetsbolag nu i mål med planen att lämna Ryssland.

Byggstartar 20 våningar – blir Sollentunas högsta

Nästan hälften av bostäderna i höghusprojektet har bokats av köpare.

Rekryterarna spanar…

Hur ser det ut med rekryteringar kopplade till teknisk kompetens, och vart är marknaden på väg? Real Competence utreder.

Erik Nyman till JLL

Rekyterat ny head of research.

En av Stockholms allra största till salu

FV berättar om en riktigt stor försäljning som kan vara på gång. Svår marknad testas på riktigt.

Största markanvisningar för lokaler under 2023

Högsta priserna och största volymerna redovisas.

Bildextra: CA satsar på exklusiva kanalvillor

Pris: 25–31 miljoner. ”Liknar inget annat du kan hitta i Sverige”.

Stockholm och Norrland i topp – och botten

Ny statistik från SCB. FV listar snabbväxarna.

Ramboll söker nya kontor

Vasakronan och Platzer kan tappa stor hyresgäst i Stockholm respektive Göteborg.

Affär för hela 180.000 kr/kvm i city

Hög köpeskilling när fastighet i centrala Stockholm byter ägare.

Advokatbyrå i city flyttar

Flyttar till fastighetsbolagets storköp.

Tillbaka till förstasidan