Fastigheten Nya Vattentornet 4, Cube.

Wihlborgs hyr ut 4.800 kvm på Ideon i Lund

Wihlborgs har tecknat avtal med två företag om totalt 3.800 kvm i Cube (Nya Vattentornet 4) på Mobilvägen i Lund. I grannfastigheten Bricks (Nya Vattentornet 3) flyttar en offentlig hyresgäst in på 1.000 kvm.

Annons

Det ena avtalet i Cube omfattar 3 000 kvm med tillträde i november 2024. Det andra avtalet rör en befintlig hyresgäst som flyttar inom Wihlborgs bestånd i Lund från 400 kvm till 800 kvm nyrenoverade lokaler efter sommaren. Båda avtalen omfattar fem år.

I Bricks flyttar en offentlig hyresgäst inom Wihlborgs bestånd, från 400 kvm i Malmö till drygt 1 000 kvm i Lund med planerad inflyttning i början av 2025. Avtalet omfattar sex år.

När Wihlborgs förvärvade fastigheterna Node, Bricks och Cube (Nya Vattentornet 2-4) på Mobilvägen under åren 2018-2019 var området tydligt präglat av mobilföretagens långvariga dominans med relativt stora vakanser och ett likartat utbud av lokaler. Idag finns här en variation av större och mindre lokalytor, effektiva våningsplan och ett 50-tal bolag inom olika områden. Tidigare dominerande branscher som elektronik och IT har successivt kompletterats med bland annat elektrifiering, foodtech, medtech, stadsplanering och informations- och kommunikationsteknik.

Fastigheten Nya Vattentornet 3, Bricks.

Arbetet med fastigheterna har resulterat i en ökad efterfrågan i området som idag har en uthyrningsgrad över 90 procent.

– Det är roligt att se hur våra ambitioner om att skapa ett nytt, kompletterande produktutbud och miljöer för innovation, nätverkande och samarbete i området blivit till verklighet. De kluster vi bildar här skapar inte bara rum för idéer och tillväxt utan främjar även näringslivet i regionen och ökar attraktiviteten i området, som idag kommit att bli en naturlig del av Lund Innovation District och Ideon science park, säger Ulrika Hallengren, vd för Wihlborgs.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Lista: 12 nya till Mall of Scandinavia

Några helt nya för Sverige. Centrumchefen berättar för FV om ett rekordår.

”Sälj del av Lill-Jansskogen – bygg Östlig förbindelse”

Stockholms Handelskammare presenterar lösning för att ringled kring huvudstaden ska fullföljas.

Topplista

Lista: 20 stora inom solenergi

Nrep, Castellum och Akademiska Hus i topp.

Lista: Så har bolagen skruvat på utdelningen

Uppdaterad lista över bolagen som rapporterat.

Vill vara det varmaste och vänligaste arkitektkontoret

FV Fokus. FV frågar ut Johan von Wachenfeldt vd på Krook & Tjäder Vikten av entreprenörsanda. Konsten att växa i lågkonjunktur. Ökade krav på flexibilitet

Fabege nära storaffär med Solna stad

Hittat lösning på ett kommande problem.

Nu säljs sista dyrgripen

Ett omfattande byggnadsprojekt med ett värde på 600-700 mkr strax utanför tullarna är det sista som återstår i beståndet.

Juryn: Det här var bästa uthyrningen 2024

FV:s jury har för tionde året korat årets bästa uthyrning.

Hufvudstaden mot trenden – har sänkt vakansgraden

Redovisar nyckeltalen för 2024.

Castellum lägger bud på Entra

Ökar innehavet till budpliktsgränsen. Storägaren Balder svarar direkt.

Affärsanalys

Strategisk manöver i en svår marknad

Portfölj med 57.000 kvm har bytt ägare. Affären analyseras av Daniel Holmkvist på CBRE.

Krönika

Demografi och fastigheter – kan man tjäna pengar på det?

Samir Taha om risker och möjligheter – rätt tidpunkt för att vara motvalls?

Intervju med nya NK-chefen

Han ska vända utvecklingen för lyxbutikerna.

Sålde premiärköpet 2021 – nu kan det bli bostäder

Kontor vid Östermalm kan bli bostäder samtidigt som nya våningsplan tillkommer.

Tillbaka till förstasidan