Wallenstam bygger 1 800 kvm gymnastik- och trampolinhall utanför Göteborg

I Mölnlycke Fabriker bygger Wallenstam en helt ny idrottshall för gymnastik och trampolin åt Härryda kommun.

Annons

Den 1.800 kvadratmeter stora hallen är specialanpassad för verksamheterna. Exempelvis sänks trampoliner ner 2,5 meter i golvet av säkerhetsskäl samtidigt som det är högt till tak, då gymnasterna ibland hoppar, skruvar, roterar 8-9 meter upp i luften. Installationer, armaturer och placering av ljus är också anpassade för att inte blända eller vara i vägen.

Exteriört kommer hallen att täckas av sedumtak och bidra till både grönska och trevlig utsikt för blivande bostadshyresgäster i området. Från områdets garage, som byggs precis i anslutning med solcellsmoduler i fasaden, kommer det att gå en gångväg genom idrottshallen och in till Mölnlycke Arena.

– Vi har i utvecklingen av området arbetat för att göra hela fabriksområdet mer tillgängligt, framkomligt och öppet för alla som bor, verkar i eller besöker Mölnlycke Fabriker. Det är en unik historisk miljö där vi bidrar till en sömlös väv av historia, idrott, hälsa och trygghet, säger Marina Fritsche.

Mölnlycke Fabriker kommer totalt sett omfatta drygt 600 nya lägenheter, kommersiella verksamheter, en ny arena och idrottshall. Just nu pågår Wallenstams byggnation av 424 lägenheter i kvarteret Rosengången, Väven och Kvarnen. De första hyresgästerna i området välkomnas i början av december månad till kvarteret Rosengångens 123 hyreslägenheter.

Byggentreprenör för idrottshallen i Mölnlycke Fabriker är Bergman och Höök.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Arkitekten Frank Gehry är död

En av världens mest inflytelserika arkitekter under sex decennier.

Björn Ulvaeus köper stadshotell

Utökar sitt hotellimperium.

Vasakronan vann kampen om Afry – hyr ut 2.000 kvm

Flyttar in i centralt nybygge.

Gävles nya landmärke – en av Norrlands högsta

Nästan alla lägenheter är uthyrda. Se flera bilder. Läs även om flera andra höga byggnader i Norrland.

Hedin säljer fastigheter för 1,1 mdr – Selin med på hörn

Avyttrar fem fastigheter, varav några säljs utan upplägg om sale and lease back.

Realy Bostad. Hässelby villastad.

Realy köper byggrätter – och tar in kapital

Total portfölj om över 1.000 bostäder och 3 miljarder i utvecklingsvärde.

Stor kedja i comeback i city

Hyr 1.200 kvm av Vasakronan i centrala Stockholm.

JM Skytteholm solna

Bildextra: Så blir nya Skytteholm i Solna

Nu ska Solna stad och JM:s stora projekt vid Skytteholms IP ut på samråd.

Köper i Gamla stan

Allt hetare marknad i området nära Slussen och Kornhamnstorg.

Krönika

Det är inte 55-åringen det är fel på – det är Sverige

Klaus Hansen Vikström om ålderism: När det gäller människor beter vi oss som om alla över 55 vore yoghurt: potentiellt farliga efter bäst före-datum.

Tredje USA-smällen: Corem tappar en miljard vid affär

Den kommande affären frigör samtidigt 2,3 miljarder i likviditet.

Skanska säljer för 1,4 mdr

Tre kontorsbyggnader om totalt 36.000 kvm lokaler. Israeliskt bolag köper.

Pionero Fastigheter, Linköping. Anders Carlsson.

Litet Linköpingsbolag bakom 580 bostäder

Bolagets första och därmed största projekt. Byggnationen börjar vid årsskiftet.

Nya Nyckeludden om det första förvärvet och planerna

Ludvig Rosén berättar om upplägget, tillväxtplanerna och vad som ska göra bolaget unikt.

Tillbaka till förstasidan