Stockholms stadsbibliotek. Foto: Lennart Johansson/Stockholms stad

McDonalds stänger tillfälligt vid Stadsbiblioteket

De fyra ”basarlokaler” som finns i Stadsbibliotekets gatuplan längs Sveavägen ska renoveras. Butikerna och restaurangerna stängs under nio månader.

De två verksamheter som funnits norr om huvudentrén har redan stängts ner, alltså Office Depot och 7eleven. Under våren är det dags för de båda söderut, alltså McDonalds och Falafelkungen, att stänga ner under nio månader. Enligt Fastighetskontoret ska alla fyra verksamheter återöppna när renoveringsarbetet är klart.

McDonaldsrestaurangen på Sveavägen är en klassiker och en av kedjans allra första i Sverige och Stockholm. Den öppnade 1974.

Under en 5-årsperiod kommer Stockholms stad utföra underhållsarbeten för att Stadsbiblioteket och de externa basarerna, Spelbomskan 16, ska bli mer tillgängliga och hållbara byggnader. Biblioteket är öppet under arbetena. Underhållsarbetena sker etappvis och projektet i sin helhet beräknas bli klart 2025. Biblioteket är öppet, men delar av byggnaden kommer vara stängd under vissa perioder.

Fler Nyheter från förstasidan

Kommun köper av SBB

FV summerar affärer för 1,4 miljarder kronor.

Läs utdrag ur boken ”Erik Paulsson – Superentreprenören”

FV publicerar utdrag som berättar om Erik Paulssons fantastiska resa. Läs även om ett flertal branschprofiler som berättar om sina möten med Paulsson.

Köper för miljard av Ica

Bolagets största transaktion hittills.

Bantar HK med 30 procent i centrala Stockholm

Letat lämpliga lokaler sedan början av 2023. Stannar inom fastigheten.

Juryns val: Gör bäst affärer – fem nominerade

Meriterad jury nominerar Årets transaktionskonsult. Läs även om vinnarna sedan starten.

Erik Skalin lämnar JLL

Jobbat med uthyrning i 20 år.

Gorosch till Catella

Blir ny vd för Corporate Finance Sverige.

Chocksänkning av räntan kan vänta under 2024

Enligt prissättningen på räntemarknaden väntas en chocksänkning av styrräntan 2024 och Europeiska centralbanken väntas ta täten.

Joachim Kuylenstierna lämnar vd-jobbet

Efter granskning: Inga oegentligheter i Fastator. ”För bolagets bästa avgår jag.”

Vann budkamp om hett hotell – premiärköp i Sverige

Rekordstort intresse för fastighet i centrala Stockholm.

Niam slår till med miljardköp i centrala Stockholm

Förvärvar kontorsfastighet. Chockbesked för säljaren.

Nrep anställer sex nya medarbetare

Rekryterat från bland andra Vasakronan, Heimstaden och Unibail Rodamco Westfield.

Förvärvar mitt på Södermalm

Del av rekordaffär som skakade om branschen.

Bilder: Så blir projekt om hela 4 miljarder

Satsar i Stockholms stad. Planerar för 580 bostäder, kontor och hotell. Läs även om ambitionen för 27:e våningen!

Tillbaka till förstasidan