Kriminalvården ska bygga nytt – utökar med 950 platser

Stockholm och Göteborg ska få nya jättehäkten, med upp till 300 platser. Kriminalvården har beslutat att utöka antalet häktes- och anstaltsplatser med totalt 950 fram till 2030.

Kriminalvården kämpar med platsbrist i hela Sverige. Enligt siffror från Ekot var i snitt 33 av 39 häkten överbelagda under första halvan av 2023.

Nu har Kriminalvården beslutat att bygga 950 nya häktes- och anstaltsplatser i Sverige, skriver Göteborgs-Posten. Stockholm och Göteborg ska få nya häkten där upp till 300 intagna ska få plats på varje häkte, och anstalterna i Norrköping, Kalmar och Värnamo ska få fler platser.

– Kriminalvården är i ett väldigt utsatt läge när det gäller platssituationen. I det längre tidsperspektivet jobbar vi med frågan här och nu. Där finns starka kopplingar till politiken och vi analyserar konsekvenserna av det så kallade Tidöavtalet. När man gör justeringar vad gäller lagföringar och hela rättsapparaten får det direkt påverkan på Kriminalvården, säger Viktoria Rydholm, chef för Kriminalvårdens fastighetsenhet till GP.

Var de två nya häktena i Stockholm och Göteborg ska placeras är inte klart, men de ska tas i bruk 2030.

Anstalten Norrköpings platser ökas från 200 till 400, Kalmar från 330 till 430 och Värnamo från 200 till 250, och väntas vara klara 2029.

Fler Nyheter från förstasidan

Förvärvar tre från SBB

FV listar avyttringarna som summerar till 1,3 miljarder kronor.

Internationell matjätte öppnar i Mall of Scandinavia

Har ytterligare sju restauranger i Sverige på gång under 2023 och 2024.

Topplista

50 Mäktigaste 2023

För 18:e året har Fastighetsvärlden låtit fastighets- och byggbranschen rösta fram vem som anses Mäktigast. Nya placeringar publiceras dagligen klockan 11.11!

Sex gör upp om Mäktigast 2023

Två tidigare toppnamn är borta.

Så blir storförsäljningen

FV berättar om processen.De mest kända fastigheterna Ytan Kommunerna Hela fastighetslistan Buddatumet.

Nybyggd kontorsfastighet byter ägare för 420 miljoner

Fastighet i hett utvecklingsområde. Priset är 56.500 kr/kvm och direktavkastningen bedöms till 5,6 procent.

Namnbytet: Ledningen för nya 42-miljardersbolaget

Läs vad bolaget innehåller, om strategin och ledningsgruppen.

Ingår avtal om högt kontorshus på halvö

46.000 kvm kontor planeras av Alecta och Elof Hansson.

Ikea tar över efter Skanska

Hyreskontrakt om nästan 8.000 kvm kontor.

Miljardsatsning längs E4:an

Resenärer till Arlanda får något nytt att titta på.

Redo köpa från Arnhults M2

Förhandlar om affär med central fastighet om 9.000 kvm.

Bildextra: Vill bygga stort kongresscenter

FV berättar om ny miljardsatsning. Se flera bilder och illustrationer.

DNB på väg att ta över hälften av Oscars fastigheter

Fastigheter värderade till 3 miljarder kan omfattas av åtgärden. FV berättar vem som fått i uppdrag att sälja.

Tillbaka till förstasidan