Kriminalvården ska bygga nytt – utökar med 950 platser

Stockholm och Göteborg ska få nya jättehäkten, med upp till 300 platser. Kriminalvården har beslutat att utöka antalet häktes- och anstaltsplatser med totalt 950 fram till 2030.

Annons

Kriminalvården kämpar med platsbrist i hela Sverige. Enligt siffror från Ekot var i snitt 33 av 39 häkten överbelagda under första halvan av 2023.

Nu har Kriminalvården beslutat att bygga 950 nya häktes- och anstaltsplatser i Sverige, skriver Göteborgs-Posten. Stockholm och Göteborg ska få nya häkten där upp till 300 intagna ska få plats på varje häkte, och anstalterna i Norrköping, Kalmar och Värnamo ska få fler platser.

– Kriminalvården är i ett väldigt utsatt läge när det gäller platssituationen. I det längre tidsperspektivet jobbar vi med frågan här och nu. Där finns starka kopplingar till politiken och vi analyserar konsekvenserna av det så kallade Tidöavtalet. När man gör justeringar vad gäller lagföringar och hela rättsapparaten får det direkt påverkan på Kriminalvården, säger Viktoria Rydholm, chef för Kriminalvårdens fastighetsenhet till GP.

Var de två nya häktena i Stockholm och Göteborg ska placeras är inte klart, men de ska tas i bruk 2030.

Anstalten Norrköpings platser ökas från 200 till 400, Kalmar från 330 till 430 och Värnamo från 200 till 250, och väntas vara klara 2029.

Missa inte! Köpcentrum & Butiker 2025

Den 10 september är det dags för Fastighetsvärldens heldagsseminarium Köpcentrum & Butiker 2025. Seminariet äger rum på Nalen, Stockholm.

Se fullständigt program och möjlighet till anmälan här.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Skanska hyr ut hela 22.000 kvm kontor

Tecknat stort hyresavtal med hemlig hyresgäst.

Hotell för 19 miljarder förvärvas av Pandox

Gör affären tillsammans med ägaren Eiendomsspar och Scandic.

KLP köper för 1,5 mdr på Kungsholmen

Barings säljer stor kontorsfastighet  på nivån 150.000 kronor per kvm.

Logistea i SLB-affär för 226 miljoner

Med den nya affären har bolaget förvärvat för 2 mdr det senaste halvåret.

Intea i storaffär för 1,4 miljarder

Inteas expansion går nu snabbt. En rad nya projekt har radats upp det senaste halvåret och nu förvärvas säkerhetsfastigheter av ett statligt bolag.

Söker nytt HK om 3.500 kvm – bantar 1.000 kvm

Kan lämna lokaler nära Sergels torg och Hötorget. FV berättar om planerna.

Höga spelet i city – nytt kontrakt om 7.000 kvm

Förlängt stort hyresavtal för butikslokal mitt i Stockholm.

Blackrock förvärvar 35.000 kvm paketbyggnad

”Gör det till den terminal med högst kapacitet i Sverige”.

Utökar och stannar hos Corem i Kista

Utökar med 80 procent. Ytterligare en postiv nyhet för bolaget, efter att Tele2 valt att stanna.

Flera stora flyttar kan vänta i centrala Stockholm

Fyra välkända och omtalade hyresgäster kan flytta ihop. Söker cirka 15.000 kvm. FV berättar om vilka fastighetsägare som berörs.

Säljer för 200 mkr i Göteborg

Transaktion nära centralstationen. Följer upp tidigare miljardförvärv.

Lägre hyresintäkter för Vasakronan

Dubbelt så hög vakans i Stockholm idag jämfört med för fem år sedan.

”Coworkingmodeller ersätts med managed offices”

Ny europeisk rapport från Colliers berättar om förändringar på kontorsmarknaden.

Tillbaka till förstasidan