Johanna Wollgård ny CFO hos Logicenters

Logicenters anställer Johanna Wollgård som ny CFO.

Annons

Visa faktaruta

Från den 1 september kliver Johanna Wollgård in i den nya rollen som CFO med fokus på att bygga upp bolagets finansiella rapportering, följa upp investeringar och på ett större plan säkerställa Logicenters lönsamhet.

– Det här är en väldigt positiv nyhet för oss. I takt med att NREP och Logicenters har växt har även ett behov vuxit fram att förstärka vår finansiella avdelning. Johanna Wollgård kommer att bidra med sina kunskaper och erfarenheter i våra investeringar för att framåtriktat kunna ta bättre beslut, säger Matthias Kettelhoit, CEO på Logicenters.

Johanna Wollgård har arbetat inom NREP-koncernen sedan 2016 i olika roller. De senaste åren har hennes ansvar varit som Senior Fund Controller över en av koncernens fonder. Wollgård har även arbetat inom revision på revisions- och konsultnätverket Deloitte.

– Jag är väldigt tacksam för det förtroendet jag har fått och ser fram emot att ta mig an den nya rollen och utmaningar inom NREP, säger Johanna Wollgård.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Skanska hyr ut hela 22.000 kvm kontor

Tecknat stort hyresavtal med hemlig hyresgäst.

Hotell för 19 miljarder förvärvas av Pandox

Gör affären tillsammans med ägaren Eiendomsspar och Scandic.

KLP köper för 1,5 mdr på Kungsholmen

Barings säljer stor kontorsfastighet  på nivån 150.000 kronor per kvm.

Logistea i SLB-affär för 226 miljoner

Med den nya affären har bolaget förvärvat för 2 mdr det senaste halvåret.

Intea i storaffär för 1,4 miljarder

Inteas expansion går nu snabbt. En rad nya projekt har radats upp det senaste halvåret och nu förvärvas säkerhetsfastigheter av ett statligt bolag.

Söker nytt HK om 3.500 kvm – bantar 1.000 kvm

Kan lämna lokaler nära Sergels torg och Hötorget. FV berättar om planerna.

Höga spelet i city – nytt kontrakt om 7.000 kvm

Förlängt stort hyresavtal för butikslokal mitt i Stockholm.

Blackrock förvärvar 35.000 kvm paketbyggnad

”Gör det till den terminal med högst kapacitet i Sverige”.

Utökar och stannar hos Corem i Kista

Utökar med 80 procent. Ytterligare en postiv nyhet för bolaget, efter att Tele2 valt att stanna.

Flera stora flyttar kan vänta i centrala Stockholm

Fyra välkända och omtalade hyresgäster kan flytta ihop. Söker cirka 15.000 kvm. FV berättar om vilka fastighetsägare som berörs.

Säljer för 200 mkr i Göteborg

Transaktion nära centralstationen. Följer upp tidigare miljardförvärv.

Lägre hyresintäkter för Vasakronan

Dubbelt så hög vakans i Stockholm idag jämfört med för fem år sedan.

”Coworkingmodeller ersätts med managed offices”

Ny europeisk rapport från Colliers berättar om förändringar på kontorsmarknaden.

Tillbaka till förstasidan