Här, på Mälartorget i hjärtat av Gamla Stan, ligger fastigheten.

Green Group förvärvar i Gamla stan

Det gick inte många minuter in på 2023 förrän fastighetsbolaget Green Group genomförde branschens första förvärv: en stor lokalbostadsrätt i Midas 5 i Gamla Stan och med flera välkända restauranger som hyresgäster.
– Fastigheten ligger i ett fantastiskt prestigeläge som kommer att vara ännu bättre när nya Slussen står klar, säger Gustaf Grundström, vd på Green Groups dotterkoncern Green Property.

Fastighetsbolaget Green Group, genom dotterkoncernen Green Property, blev med allra största sannolikhet först i branschen med att genomföra ett förvärv 2023.

Avtalen undertecknades klockan 00:04 den 1 januari

– Det är naturligtvis lite roligt, men det finns ju inget självändamål i det. Däremot är vi väldigt glada och stolta över förvärvet på Mälartorget i Gamla Stan, säger Gustaf Grundström.

Även säljaren är mycket nöjd med att det är just Green Group som förvärvar.

– Ja, jag är mycket trygg med att Green Group är en långsiktig ägare och att dom därmed har det allra bästa för hyresgästerna och fastigheten för ögonen. Dom har stort fastighetskunnande och dessutom hög teknisk kompetens, säger Marcus H:son Lindfors, Midasell5 AB, som är säljare.

Midas 5 ligger på Mälartorget i hjärtat av Gamla Stan och inrymmer de välkända krogarna Bishop Arms, The Flying Elk och restaurang Kagges.

Tillsammans presenterar de ett stort erbjudande inom området mat och dryck, pub, gastropub, sillkafé. vinbar, cocktailservering och mat från det nya skandinaviska köket. Restaurangerna hyr 1.186 kvadratmeter i fastigheten. Det handlar om en så kallad bostadsrättslokal (lägenheterna i fastigheten ägs av en bostadsrättsförening).

– Det är tre väldigt etablerade och trygga hyresgäster som vi ser fram emot att bygga relationer till, säger Gustaf Grundström.

Bland annat ritades gastropuben The Flying Elk av arkitekten Thomas Sandell och redan 2013 öppnade även stjärnkrogen Frantzén/Lindeberg sin bakficka i lokalerna, men flyttade senare till en annan fastighet. Nyligen fick The Flying Elk ett rejält ansiktslyft och är idag en sk gastropub. ”Fastigheten har en väldigt spännande historia som det ska bli roligt vara med att förvalta”, avslutar Gustaf Grundström.

Marcus H:son Lindfors har ägt bostadsrättslokalen i ungefär 15 år. Dessförinnan var Kungsleden ägare – sedan bolaget grundades och tog över fastigheter och andra panter från Gota bank i samband med fastighetskraschen i början av 90-talet.

Rådgivare I affären nu var New Property.

Fler Nyheter från förstasidan

Stor jätte ännu osåld

Försäljningsplan gick inte i mål. 57.000 kvm omtyckt handel – men med minst ett stort frågetecken.

Lämnar Rikshem – blir vd för stor allmännytta

Äger cirka 10.000 bostäder.

Skiftar Selin-bolag som motpart i affär om 440 mkr

”Vi är mycket glada över att ha förvärvat denna fastighet”.

Bolagen som höjer hyrorna mest 2023

Snittet för hyreshöjningarna landar på 4,12 procent.

”Ingen ljusning i sikte under resten av 2020-talet”

Ny marknadsrapport för bostadsmarknaden.

Cibus nyemission växte

Ökades på med 130 mkr under torsdagskvällen – med rabatt om 10 procent mot börskursen. Ska lösa obligationslån.

Snabb affär nära Östermalmstorg

Från start till full betalning tog processen endast 15 dagar.

Vill sälja klassisk arena

FV berättar om fastighetsägandet runt om i landet.

Miljardaffär med köpcentrum

Två välkända handelsanläggningar byter ägare.

Köparens 7:e och 8:e köpcentrum

Proppen ur. FV summerar att 16 välkända anläggningar bytt ägare sedan 2020.

Realplay

En säsong med återbruk – och obligationer

Det senaste året har Realplay producerat ett 30-tal program, några av dem väckte extra intresse och FV listar här dessa godbitar.

JM säljer för 676 miljoner

Plötsligt en stor bostadsaffär. FV berättar om köparen.

Bostäder i clinch med stigande räntor

De ”säkra” intäkterna räcker inte för att försvara aktiekurserna.

Rik privatfamilj vill köpa – redo förvärva för miljarder

Letar efter volymer om minst 1.000 lägenheter. Berättar för FV.

Tillbaka till förstasidan