Fortinova köper för 65 mkr i Uddevalla

Fortinova, som noterades på börsen i november 2020, köper en nyproducerad bostadsfastighet i Uddevalla för 65 miljoner kronor. Säljare är Rioni Holding.

Fortinova har tillträtt fastigheten Fisketången 3 i Uddevalla genom bolagsaffär.

Fastigheten är en modern bostadsfastighet i åtta våningar med 32 lägenheter belägen, i området Skogslyckan.

Den uthyrningsbara boarean uppgår till 2 171 kvm och hyresvärdet är ca 3,4 Mkr.  Hyresgästerna flyttade in i sina nya lägenheter i januari 2021. Det är en genomgående hög standard med inglasade balkonger. Lägenhetsstorlekarna är två till tre rum och kök, med en snittyta om 68 kvm.

Affären kompletterar Fortinovas befintliga fastighetsbestånd väl. I och med förvärvet äger bolaget över 300 bostadslägenheter i Uddevalla.

– För oss är det viktigt att kunna erbjuda våra kunder olika typer av boenden. De här lägenheterna omfattas av det statliga investeringsstödet för nyproducerade hyreslägenheter vilket möjliggör en lägre hyra för hyresgästerna. Husets beräknade energianvändning understiger 56 procent av Boverkets byggregler, vilket också är mycket bra utifrån vårt hållbarhetsperspektiv. Vi växer gärna ytterligare i Uddevalla, säger Anders Valdemarsson, vice vd för Fortinova Fastigheter.

Svensk Fastighetsrådgivning har varit kommersiell rådgivare till Fortinova. Setterwalls Advokatbyrå har agerat legal rådgivare till Fortinova medan Advokatfirman Lindahl var legal rådgivare till säljaren.

Missa inte! Fastighetsdagen Göteborg

Den 27 april är det dags för Fastighetsvärldens heldagsseminarium Fastighetsdagen Göteborg. Det äger rum på Radisson Blu Scandinavia Hotel, Göteborg.

Se fullständigt program och möjlighet till anmälan här.

Fler Nyheter från förstasidan

Snabb affär nära Östermalmstorg

Från start till full betalning tog processen endast 15 dagar.

Vill sälja klassisk arena

FV berättar om fastighetsägandet runt om i landet.

Köparens 7:e och 8:e köpcentrum

Proppen ur. FV summerar att 15 välkända anläggningar bytt ägare sedan 2020.

Realplay

En säsong med återbruk – och obligationer

Det senaste året har Realplay producerat ett 30-tal program, några av dem väckte extra intresse och FV listar här dessa godbitar.

JM säljer för 676 miljoner

Plötsligt en stor bostadsaffär. FV berättar om köparen.

Bostäder i clinch med stigande räntor

De ”säkra” intäkterna räcker inte för att försvara aktiekurserna.

Rik privatfamilj vill köpa – redo förvärva för miljarder

Letar efter volymer om minst 1.000 lägenheter. Berättar för FV.

Fyllt upp nyinköpt miljardförvärv i city

Fastigheten mitt i centrala Stockholm är nu fullt uthyrd.

Klart med ny vd i Castellum

Han ska leda bolaget genom den problemfyllda tiden. ”Jag tackar för förtroendet”.

Sur bankrapport: Priser ska ner 15 procent

Ny rapport belyser bland annat kommersiella fastigheter.

Trianon har fyllt vågade fyndköpet Entré

Säljaren gjorde dunderförlust och avyttrade med stora vakanser.

Tappar attraktiv byggrätt för 13.000 kvm kontor

FV berättar vad som ligger bakom.

Storbolag vill banta bort hela 4.500 kvm

Ytterligare en stor hyresgäst vill minska sin kontorsyta.

Nytt avsnitt: Podcasten om bankkrisens påverkan

Fjärde avsnittet ute nu. Om bland annat bankkrisen, kontorshyresmarknaden och Fastpartners omsvängning.

Tillbaka till förstasidan