Motala Rådhus ska bli ett nytt utbildningscenter. Foto: Point Properties

Fastators campusprojekt växer

Point Properties, ett helägt dotterbolag till Fastator, fick i maj 2022 i uppdrag av kommunen att förädla Motala Rådhus till ett nytt utbildningscentrum. Nu växer projektet.

Annons

Nu är planarbetet färdigt och efter omfattande kartläggning av kommunens behov har projektet Campus Motala nu utökats med cirka 30 procent. Utbildningscentret kommer nu att omfatta 400 heltidsstudenter i stället för de tidigare beräknade 300.

Planarbetet är genomfört och bygglovet ryms inom plan.

Fastigheten finansieras genom traditionell bankfinansiering. För Point Properties beräknas projektet innebära en investering om ca 50 miljoner kronor vilket kommer finansieras genom sedvanligt byggkreditiv.

Godkännande av projektplan och hyresavtal med Motala Kommun sker i maj och byggstart blir hösten 2023 med invigning av Campus Motala till höstterminen 2024.

– Detta projekt faller väl in i Points utveckling av Motala centrum som även innefattar byggnation av 140 lägenheter i grannfastigheten, säger Magnus Åkesson, vd på Point Properties i en kommentar.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Bildmontage på Operakällarens interirö, maten och vd Oscar Durling. Foto. Samuel Unéus

Michelin-restaurang tvingas stänga i fem år

Stort projekt i centrala Stockholm medför att 5 400 kvadratmeter restaurang och nöje måste slå igen.

Stenhus kontrar – höjer budet på Krona

Styrelsen nobbade första budet – nu höjs det med 15 procent.

Tidigare toppchef lämnar konsultbolag helt

Bekräftar för FV: ”Det är dags att göra något annat”. Nominerad för flera priser.

Rekapitalisering ger hopp för bolaget

Hade kraftigt negativt eget kapital för några månader sedan.

Sex experter om en allt hetare bostadsmarknad

”Typiskt i ett tidigt vändningsskede”, ”sannolikt kommer en rekyl” och ”ekonomisk vårvärme” är några av kommentarerna.

Porträtt

Växlar upp i nya lägen

Pandox vd rattar storaffärer i en bransch som åter visar stor framtidstro.

FV Quiz

FV Quiz: Vad kan du om kända hotell?

Vad heter ägarfamiljen bakom Elite? Vad står a:et för i Petter A Stordalen? Testa dina hotellkunskaper!

Castellum och Vasakronan kan bli stora vinnare

En handfull stora fastighetsbolag redo att hugga hyresgäster som måste lämna.

Möjlig drömaffär av Mengus – i skakig marknad

Intervju med Per Niklasson.

Nya Vera köpt 75 000 kvm via tolv affärer

Döpt bolag efter Sveriges första kvinnliga ingenjör.

Vasakronan hyr ut 6 300 kvm

Hyr ut hel fastighet på Kungsholmen i Stockholm.

PP Pension hyr ut 3 600 kvm till myndighet

Fullt uthyrt i attraktivt läge i närheten av centralen.

Eurocommercial förvärvar för över miljard

Handelsplats om hela 45 000 kvm byter ägare.

Tillbaka till förstasidan