Ett gemensamt första spadtag för den nya anläggningen togs av Jan Larsson Business Sweden, Staffan Ingvarsson på Stockholm Business Region, Anna Hallberg, Utrikesdepartementet, Mattias Nubäck, Inmotion Technologies och Martin Ernstson på Balder. Bild: John Stangdell

Inmotions dubblar till 12 000 hos Balder i Tyresö

Balder bygger ut fastigheten Vattenkraften 1 i Tyresö med 6.000 kvm åt hyresgästen Inmotions som därmed dubblar sin förhyrning till 12.500 kvm för kontor, forskning och produktion. Det handlar om en av Balders ”ursprungsfastigheter”.

Annons

Inmotion Technologies utökar sin verksamhet och bygger tillsammans med Balder Sveriges största fabrik för kraftelektronik till kommersiella fordon. Den nya produktionsanläggningen kommer bidra till ökad kapacitet och många nya arbetstillfällen. Marknaden för elfordon växer med rekordfart och Inmotion är en nyckelpartner till fordonsindustrin för att möjliggöra expansionen. För att klara volymtillväxten som nu sker utökar Inmotion sin produktionskapacitet med nya produktionslinjer i helt nya lokaler.

– Inmotion Technologies är en mångårig och nära samarbetspartner till Balder och vi är mycket glada att vara en del av deras resa och kunna möjliggöra denna expansion. Det är viktigt för oss som fastighetsägare och hyresvärd att vara lyhörda så att våra kunder trivs och har möjlighet att utveckla sin verksamhet, säger Martin Ernstson, Förvaltningschef Kommersiellt på Balder.

– Stora kunder inom lastbilssektorn driver på utvecklingen av elektrifiering vilket skapar en stark efterfrågan på våra produkter och tjänster. Det känns väldigt kul och stimulerande att vara en del av lösningen på klimatkrisen där våra produkter ingår i elektriska fordon och påskyndar omställningarna. Efterfrågan är väldigt starkt och vi är inne i en otroligt expansiv fas där vi skapar Sveriges största fabrik för fordonsmonterade invertrar och kraftelektronik, säger Martin Wennerblom, Marknadschef på Inmotion Technologies.

Fastigheten, som ligger i Skrubba, har även Kunskapsskolan och en restaurang som hyresgäst. Totalt lokalyta idag är cirka 11.000 kvm.

Fastigheten, som ligger på Solkraftsvägen, var en av de 32 som utgjorde Balders start som nytt bolag. Av de 32 fastigheterna fanns 17 i Stockholmsområdet och merparten av resten i Göteborgsområdet.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Nya listor: Sveriges största handelsplatser

Raket har på två år gått från plats nio till fem och intar nu bronsplatsen.

Video: Politikduellen – Vem ska styra Stockholm?

Betyg på Nobel Center Oron för Arlandas status  Risken för Kista som spökstad Var kan Stockholmsmässan placeras Nedgrävning av Centralbron Sälja eller behålla Spy Bar-huset Överenskommelse kring bostadsutveckling.

Partiernas valvakor från 2002 till 2026

Parti för parti. Några har sina favoritlokaler och andra är nomader. En lokal har använts av flera partier.

Carl Ek köpt tre projekt – planerar bostäder för 316 mkr

Förvärvar ytterligare i Stockholmsområdet.

Krönika: Maria Svensson Wiklander

Vi ändrade beteende över en natt

Men när lågkonjunkturen tog sitt fäste och marknaden skiftade från arbetstagarens till arbetsgivarens ändrades i stor grad inställningen till flexibiliteten för medarbetare.

Pizza Hut i konkurs

Prisma hårt drabbat – hyr ut till åtta restauranger. Läs vad vd:n säger om utmaningen.

Köper 430 lägenheter för endast 2 900 kr/kvm

Klart med ny ägare efter tidigare avhopp. FV berättar om ”skräckbeståndet” och den nya ägarens kalkyl.

25 år senare: En fjärdedel återstår ännu att bygga

Efter terrorattacken: Fyra nya skrapor klara och två återstår  Motsvarar 85 Hötorgsskrapor  Ägandet Hyresgästerna  Nya innehållet

SHF bygger och hyr ut 6 300 kvm

Tecknat tre hyresavtal vid en av landets största handelsplatser.

Problem för Subway – men vill satsa offensivt

Flera enheter har stängt ner de senaste åren. Nu även hos URW.

Hagabacken tar in 721 mkr – fyra nya aktieägare

Bolaget förbereder sig för en notering under 2028.

Lämnar Wallenstam och Niam för Alecta

Tecknar avtal om nästan 2 000 kvm kontorslokaler.

Tillbaka till förstasidan