Akademiska Hus nära sälja 22.000 kvm i innerstan

Fastighetsvärlden kan berätta att Akademiska Hus håller på att sälja två välkända fastigheter i Stockholms innerstad. Det kan bli ännu en lyckad affär för bolaget.

Annons

Den ena fastigheten som avyttras är den välkända betongfastigheten Domherren 1 på Östermalmsgatan 26 på Östermalm – som mest är känd för att tidigare ha härbärgerat Arkitekturhögskolan. Fastigheten innehåller cirka 10.500 kvm lokaler. Akademiska Hus har framgångsrikt projektutvecklat fastigheten som numera bland annat innehåller möteshubben A House, flera start-up-bolag, ett antal musikstudios (bland annat Max Martin), affärsinkubatorn Sting och ett välbesökt kafé/restaurang.

Den andra fastigheten ligger på Valhallavägen 189 och har Stockholms dramatiska högskola som hyresgäst. Den fastigheten, Tre Vapen 7, innehåller nästan 12.000 kvm lokaler.

Enligt Akademiska Hus fastighetsförteckning för 2017 är bedömt marknadsvärdet på båda fastigheterna 330 respektive 545 miljoner kronor. För 2018 finns inte de uppgifterna.

De båda fastigheterna säljs i paket och enligt uppgift till FV är försäljningsprocessen långt kommen. FV saknar kännedom om vem den tänka köparen är.

Senast Akademiska Hus gjorde en större försäljning i Stockholm var 2014 när bolaget väldigt framgångsrikt sålde Konradsbergs campus på Kungsholmen för drygt 2 miljarder kronor.

Fastigheten Domherren 1 nära Karlavägen vid KTH. Bild: Fastighetsvärlden.
Fastigheten Tre Vapen 7 på Valhallavägen. Bild: Hitta.se.

Missa inte! Fastighetsdagen Uppsala

Den 3 juni är det dags för Fastighetsvärldens heldagsseminarium Fastighetsdagen Uppsala. Seminariet äger rum på Uppsala Konsert & Kongress, Uppsala.

Se fullständigt program och möjlighet till anmälan här.

Missa inte! Fastighetsdagen Stockholm

Den 20 maj är det dags för Fastighetsvärldens heldagsseminarium Fastighetsdagen Stockholm. Seminariet äger rum på Grand Hôtel, Stockholm.

Se fullständigt program och möjlighet till anmälan här.

Missa inte! Samhällsfastigheter 2025

Den 13 maj är det dags för Fastighetsvärldens heldagsseminarium Samhällsfastigheter 2025. Seminariet äger rum på Citykonferensen, Stockholm.

Se fullständigt program och möjlighet till anmälan här.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Långläsning från FV

Helgläsning: 24 sidor FV-dokument – stora Kraschen

Vi återpublicerar här en uppmärksammad artikelserie! Gratis läsning.

Oklarheter i Parkgates konkurs: Såld lyxvilla i fokus

Oscar Engelbert kallas till domstol. Transaktioner kan ha varit brottsliga.

Så vill Skanska gå vidare med 08-planen

Planer har tidigare funnits för hotell. Nu tänker bolaget i annan riktning.

Proptech-bolag i konkurs

Vikande efterfrågan från befintliga kunder. Har funnits i sju år.

Läge för änglalik affär i Gamla stan

Få områden i Stockholm har fått sin status höjd så snabbt på kort tid.

Ramsbury hyr ut 5.500 kvm – succé för stort projekt

Nybyggt projekt fullt uthyrt. Hög hyresnivå.

Diös i affärer med Peritas för 327 mkr

Totalt ingår fyra fastigheter i transaktionerna. Andra större förvärvet på kort tid.

Titania Rågsved. Bjurbäcken 11.

Svårt sälja i 08-område – ändrar till hyresrätt

220 bostäder i förort till Stockholm.

NP3 förvärvar för 216 miljoner

Köper totalt fyra fastigheter.

Köper del av Skanskas stora 08-plan

Ska bygga 300 bostäder i tidigare mässområde.

Hemsö hyr ut 6.000 kvm

Tecknar hyresavtal om totalt 18.000 kvm.

Ökar med 5.900 kvm kontor hos Castellum

Hyresavtalet har ett årligt hyresvärde om cirka 27 mkr.

Vill sälja mitt i Stockholm – efter fyra år

Det har varit god fart på transaktionsmarknaden inom tullarna i Stockholm. Nu väntas snart ytterligare en affär. Denna gång i CBD.

Johan Almquist, A house.

”Svårt att överleva i mitten”

A house’s vd tror att framtiden för coworking är att nischa sig. Och ser inte för otroligt att fastighetsägarna dominerar branschen i framtiden.

Tillbaka till förstasidan