Wästbygg satsar hårt i Stockholm

Annons

Pero Popovski  blir ansvarig för projektutvecklingen. För en tid sedan gick danska Sjaelsö i konkurs och nu tar Wästbygg över den projektportfölj som fanns i Sjaelsö Sverige. I den finns omkring 1.000 lägenheter i Stockholmsregionen samt flera kommersiella projekt.

Av de 1.000 lägenheterna  kommer ungefär hälften att uppföras i Stockholms stad och resterande del i söderort. En stor andel av lägenheterna blir hyresrätter med tyngdpunkt mot ungdomar och studenter.

Förutom att ta över utvecklingsprojekten i planeringsfas så kommer Wästbygg på egen hand driver vidare det projektbolag som man startade med Sjaelsö för ett år sedan.

– Vi startar omgående upp ett nytt bolag, Wästbygg Projektutveckling Stockholm AB, som kommer att hantera den här projektportföljen. Som ansvarig anställs Pero Popovski, tidigare VD för Sjaelsö Sverige, säger Jörgen Andersson, vice VD för Wästbygg Gruppen.

Moderbolaget till Wästbygg, Wästbygg Gruppen AB ägs sedan i somras till 80 procent av M2 Holding (Rutger Arnhult). Under 2012 omsatte Wästbygg-koncernen 1 127 mkr (1 192 mkr) och resultatet uppgick till 70 mkr (50 mkr).

Fastighetsvärlden Idag 2013-10-31

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Jättesatsning – vill bygga ut varuhus med 50.000 kvm

Skandinaviens största varuhus vill expandera till 95.000 kvm.

Vill bygga högt mitt i Göteborg – möter motstånd

Ytterligare ett höghus planeras i rikets näst största stad, nu nära Heden.

”Alla marknader är inte lika mogna som Sverige”

FV Fokus. Intervju med Kristin Willerström, Nordenchef på Pembroke.   Om nästa cityprojekt.  Kontorsmarknaden i Sverige kontra internationell marknad.  Sverige som föregångsland. Om att göra Mäster Samuelsgatan till ”framgata”.

NP3 köper för 442 miljoner

Har förvärvat för 1,8 miljarder under året.

Ny vd vid Balticgruppen

”Det känns både hedrande och inspirerande att få det här förtroendet.”

Elva gör upp om att bli Årets Affärskonsult

Väldigt tajt i toppen, liksom kring fjärdeplatsen – därav så många kandidater.

Tosito och Strawberry satsar på nytt hotell

Stordalen: ”Det här blir ett retro-progressivt ”powerhouse”.

Krönika

Kontorshyrorna i city är låga och vakanserna minskar

Lars Johnsson om läget på kontorsmarknaden – och han ger en helt annan bild.

Areim växer inom lättindustri – köper 20.000 kvm

Äger nu drygt 90 fastigheter med omkring 380.000 kvadratmeter inom segmentet.

Hyr 2.400 kvm på västra Kungsholmen

Samlokaliserar från tre adresser i Stockholmsområdet.

Werket Wihlborgs Malmö

Wihlborgs hyr ut 3.600 kvm till innovationshub

Utökar sin verksamhet till andra sidan gatan. Flyttar in i gamla Saab-fastigheten.

Hines i ny stor bostadsaffär i 08-området

Affären omfattar 17.000 kvm BOA och över 300 hyreslägenheter. Tredje förvärvet. FV bedömer priset.

Så vill Pembroke tillföra 7.000 kvm kontor nära Sergels torg

 Lösningen med terrassen   Historien med bankerna.  Volymen som tillförs.  Fokus på hållbarhet.  Inspirerats av grannarna.

Tillbaka till förstasidan