Wallenstam investerar i SBB

SBB har beslutat om en riktad nyemission av 7.259.471 stamaktier av serie B till en teckningskurs om 70 kronor per aktie till Gösta Welandson med närstående och Wallenstam.

Wallenstam har tecknat B-aktier för totalt 250 miljoner i SBB.

– Vi har sedan tidigare en positiv erfarenhet av att göra affärer med SBB. Nu fick vi möjligheten att teckna oss i SBB:s nyemission, säger Hans Wallenstam.

Investeringen är en finansiell placering. Wallenstam äger för närvarande inga aktier i något annat fastighetsbolag.

– SBB är glada att både Gösta Welandson och Wallenstam AB väljer att investera i SBB när vi fortsätter att bygga Europas ledande fastighetsbolag inom social infrastruktur. Båda parterna besitter djup branschkunskap och är strategiskt viktiga aktieägare, säger Ilija Batljan, vd och grundare av SBB.

Den riktade nyemissionen innebär en utspädning motsvarande cirka 0,45 procent av det utestående antalet aktier och cirka 0,21 procent av det utestående antalet röster i bolaget.

Gösta Welandson är sedan länge storägare i Kungsleden och kommer att bli en av de största ägarna, efter Rutger Arnhult, i Castellum efter att bolaget förvärvat Kungsleden.

Missa inte! Fastighetsdagen Göteborg

Den 27 april är det dags för Fastighetsvärldens heldagsseminarium Fastighetsdagen Göteborg. Det äger rum på Radisson Blu Scandinavia Hotel, Göteborg.

Se fullständigt program och möjlighet till anmälan här.

Fler Nyheter från förstasidan

Stor jätte ännu osåld

Försäljningsplan gick inte i mål. 57.000 kvm omtyckt handel – men med minst ett stort frågetecken.

Lämnar Rikshem – blir vd för stor allmännytta

Äger cirka 10.000 bostäder.

Skiftar Selin-bolag som motpart i affär om 440 mkr

”Vi är mycket glada över att ha förvärvat denna fastighet”.

Bolagen som höjer hyrorna mest 2023

Snittet för hyreshöjningarna landar på 4,12 procent.

”Ingen ljusning i sikte under resten av 2020-talet”

Ny marknadsrapport för bostadsmarknaden.

Cibus nyemission växte

Ökades på med 130 mkr under torsdagskvällen – med rabatt om 10 procent mot börskursen. Ska lösa obligationslån.

Snabb affär nära Östermalmstorg

Från start till full betalning tog processen endast 15 dagar.

Vill sälja klassisk arena

FV berättar om fastighetsägandet runt om i landet.

Miljardaffär med köpcentrum

Två välkända handelsanläggningar byter ägare.

Köparens 7:e och 8:e köpcentrum

Proppen ur. FV summerar att 16 välkända anläggningar bytt ägare sedan 2020.

Realplay

En säsong med återbruk – och obligationer

Det senaste året har Realplay producerat ett 30-tal program, några av dem väckte extra intresse och FV listar här dessa godbitar.

JM säljer för 676 miljoner

Plötsligt en stor bostadsaffär. FV berättar om köparen.

Bostäder i clinch med stigande räntor

De ”säkra” intäkterna räcker inte för att försvara aktiekurserna.

Rik privatfamilj vill köpa – redo förvärva för miljarder

Letar efter volymer om minst 1.000 lägenheter. Berättar för FV.

Tillbaka till förstasidan