Atrium Ljungberg har tecknat nytt avtal med Intrum om att flytta sitt huvudkontor och Sverigekontor till Sickla Front. Totalt innefattar uthyrningen drygt 3.000 kvadratmeter.
2012 etablerade Intrum sitt nuvarande kontor vid Hesselmans torg i Sickla, som även det hyrs ut av Atrium Ljungberg. Intrum har haft kontor i området sedan millenieskiftet.
”Under de senaste åren har verksamheten utvecklats och bolaget kommer under 2020 att ställa om till ett modernt, aktivitetsbaserat arbetssätt. I samband med övergången väljer man att flytta kontoret till nya, effektiva lokaler i Sickla Front, som gränsar mot Hammarby Sjöstad.” skriver man i ett pressmeddelande.
– Intrum är på en förändringsresa och nästa steg för oss är att skapa möjligheternas arbetsplats. Vi genomförde en mätning som visade att vi använder våra fasta arbetsplatser ungefär hälften av dagen. Vi bestämde oss för att bygga en ny behovsanpassad arbetsmiljö som ger möjlighet för våra kollegor att mötas och samarbeta på ett nytt sätt. Det hjälper oss att bygga den kultur vi vill ha för framtiden. Ett stort plus var att den miljön gick att hitta i Sickla, där vi trivs och har varit etablerade i många år, säger HR-chef Rakel Segefalk, Intrum Sverige AB i en kommentar.
– Vi är väldigt glada att Intrum fortsättningsvis väljer Sickla som bas för sitt huvudkontor och Sverigekontor. Vi har ett nästan tjugoårigt samarbete och bakom oss och det känns väldigt bra att få förtroendet att vara med och utveckla deras nya kontor för framtiden, säger Robert Otterstål, fastighetschef västra Sickla på Atrium Ljungberg.
Tenant & Partner har agerat rådgivare till Intrum Sverige i processen både avseende framtida arbetsplats och arbetssätt.