TB-Gruppen köper kontor i Alingsås

TB-Gruppen förvärvar den centralt belägna fastigheten Hjorten 18 i Alingsås som tidigare inrymt Centrum Manufakturs verksamhet.

Annons

Fastigheten består idag av ca 1.300 kvm butik, kontor och lageryta. Byggnaden uppfördes 1918 och TB-Gruppens ambition är att återskapa dess ursprungliga karaktär.

Säljaren är en privatperson.

– Vi ser verkligen fram emot att få skapa något riktigt bra i Hjorten 18, säger Joakim Bernhardsson, affärschef på TB-Gruppen och ansvarig för utvecklingsprojektet.

– Tillsammans med Albert Svensson, en av Sveriges främsta inom klassisk arkitektur, har vi försökt återskapa 20-tals fastighetens ursprungliga utseende. Vi har sökt bygglov för en fasadändring som vi hoppas kommer förstärka den genuina innerstadskaraktären i kvarteret.

Fastigheten kommer även att utvecklas invändigt. Planering pågår för ny disposition av ytor och nya funktioner. Fastighetens centrala läge lämpar sig väl för både kontor och olika typer av centrumverksamheter.

Parallellt med utvecklingen av Hjorten 18 pågår en bygglovsprocess för ytterligare en kontorsfastighet i Alingsås.

– Det är roligt att vi just nu har två spännande kontorsprojekt i Alingsås där vi bor och är verksamma, säger Joakim Bernhardsson. Båda fastigheterna är centralt belägna men med helt olika förutsättningar, vilket också speglas i arkitekturen vi valt för de båda projekten. För oss handlar stadsutveckling om att göra det som är bäst för respektive plats. Ibland innebär det att våga tänka nytt och ibland att värna om det klassiska.

Fastigheten tillträddes den 1 oktober och fasadarbeten planeras att påbörjas så fort bygglovsansökan är beviljad.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Säljer 22 fastigheter för 600 miljoner

Ett av landets största inom segmentet. Flaggar för försäljning av resten – och därmed helt lämna Sverige.

Så ska ödslig citygalleria fyllas

30 procent vakansgrad och en unik tom byggnad kräver dyra investeringar.

Klart om Operahusets framtid – generösa donationer

Tre donationer ligger bakom. Läs hur det nya operahuset blir.

Han vann Vem Vet Mest i Fastighetsvärlden

60 tävlade – och en panel blickade in i framtiden, efter vinnare och förlorare.

Lokalerna som töms efter Buttericks konkurs

Sju fastighetsägare drabbas.

Advokatfirma flyttar till citys kanske bästa lokal

Ännu en advokatbyrå flyttar, ganska långt.

Serneke startar nytt koncept

Efter tyska Serneke Sverige-konkursen. Startar tre nya bolag inom bygg och fastighet.

Bygger destinationshotell i tullnära läge

På jakt efter operatör till spektakulärt hotell på 16 våningar, precis utanför tullarna.

Helsnurrigt även hos Hufvudstaden

Gör udda uthyrning, till succékoncept.

Klart: Skapar 36.000 kvm kontor på Kungsholmen

Lagakraftvunnen detaljplan. Tillbyggnation av tre våningar med 14.000 kvm.

Bank nära ta över stor prestigefastighet

FV avslöjar drama. Förlängt i sista stund.

Revelop stänger sin sjätte fond på 4 miljarder

Thomas Sipos: ”Vi är stolta över att ha rest vår hittills största fond i den mest utmanande kapitalanskaffningsmiljön på över ett decennium”.

Nybrogatan Convendum Håkan Jeppsson.

Convendum beviljas förlängd rekonstruktion

”Bör räcka för att nå en skulduppgörelse”.

Klart: Överraskande köpare av Lidingö Centrum

Köparen: ”Vi vet att Lidingöborna är lojala både sin ö och sitt centrum”.

Tillbaka till förstasidan