Bertil Rignäs får sparken

Annons

Brist på förtroende – Får 4,3 miljoner i fallskärm. Med anledning av den senaste tidens händelser kring fastighetsmässan Mipim i Cannes har styrelsen för kommunägda Bostadsbolaget under tisdagen beslutat att Bertil Rignäs ska lämna rollen som VD för bolaget. Fastighetsvärlden talade med styrelseordförande  Stefan Kristiansson direkt efter styrelsemötet vid halv åttatiden på tisdagskvällen och medan han fortfarande var kvar i möteslokalen.

– Det var ett svårt beslut. Men om inte en enig styrelse kan känna förtroende så måste VD gå, säger Kristiansson till Fastighetsvärlden.

Läs mer om bakgrunden i länkarna till höger.

Beslutet togs under ett ordinarie styrelsemöte som drog ut på tiden, mötet var nästan sju timmar långt. Och de ordinarie punkterna avhandlades på en timme på slutet.

– Det har nästan helt och hållet handlat om huruvida vi har förtroende eller inte.

Inför mötet uttryckte samtliga fackförbund sitt fulla förtroende för Bertil Rignäs och de ombud som satt med under mötet reserverade sig mot beslutet att ge Rignäs sparken.

Rignäs har enligt sitt avtal rätt till till ett avgångsvederlag som motsvarar sex månaders uppsägningstid plus två årslöner. Kristiansson berättar för Fastighetsvärlden att de 30 månaderna summerar totalt 4,3 miljoner kronor i fallskärm.

Tidningen GT träffade Bertil Rignäs sent under tisdagskvällen. Till GT kommenterade han:

– Det här är overkligt, det är rena mardrömmen. Jag har inte förstått och kan inte förstå att det händer, sade en tagen Bertil Rignäs när GT:s reporter träffar honom.

Enligt GP är det dock lång ifrån säkert att Rignäs kommer att få sin fallskärm. ”Brottslig verksamhet” ska medföra undantag för ingångna avtal. Stadens jurister ska utreda det.

Styrelsen har sedan tidigare anlitat PwC för att granska samtliga Bertil Rignäs kvitton för de senaste åren.

– Det arbetet är i det närmaste slutfört. Och ännu har man inte hittat något konstigt, säger Kristiansson till Fastighetsvärlden.

Rignäs är sedan tidigare polisanmäld för det felaktigt inlämnade kvittot där det stod ”lunch plus dricks” när det i själva verket var ett kvitto från ett inköp av en klänning i en damklädesbutik.

Ulf Bjereld, professor i statsvetenskap vid Göteborgs Universitet, anser att det inte var Rignäs hantering av kvittona från Mipim i Cannes som fällde honom, det var den usla krishanteringen.

– Hans första misstag var att han vägrade att låta sig intervjuas av Uppdrag granskning. Hans vägran väckte misstänksamhet, skriver Bjereld i en blogg enligt GP.

– Hans andra misstag var att han väntade över ett dygn med att kommentera anklagelserna och då under former som var i högsta grad tveksamma.

Bertil Rignäs har uppett att han fick tips från andra personer inom Framtidenkoncernen att inte medverka i en intervju i SVT Uppdrag Granskning.

Robert Bengtsson, idag chef förvaltningsstöd, träder in som tillförordnad VD.

Fastighetsvärlden Idag 2013-11-12

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Lägre tryck hos Akelius efter ny migrationspolitik

FV berättar om beståndet efter storförsäljningen.

Alecta säljer överraskande – när Blanks offensiv fortsätter

Fastighet om nästan 10 000 kvm i Stockholmsområdet byter ägare.

Så vill Vasakronan göra om TV4-huset

Planerar för hela 58 000 kvm BTA. Flera fastighetsägare i närområdet smider planer.

Nya Norrholma ger sig in i hett segment

Vill nå 1 miljard i fastighetsvärde inom 36 månader.

Skogestig om Ericssons resterande 65 000 kvm i Kista

FV berättar om Ericssons förhyrningar, fastighet för fastighet. Vd Johanna Skogestig berättar om planerna.

Fokuserar på det verksamhetskritiska

FV Fokus. FV frågar ut David Träff, vd på Logistri.  Om verksamhetsperspektivet i förvärvsstrategin. Fördelarna med triple net-avtal.  Att växa med disciplin.

Affärsanalys

Geopolitikens skugga tar över affärerna

En 8,2-miljardersaffär med sju fastigheter.

Lista: Följ vakanserna för de stora kontorsbolagen

Läs om vakansutvecklingen sedan 2021 för investerare som fokuserar på kontor – bolag för bolag.

Myndighet bantar med 30 procent mitt på Södermalm

Var med och fyllde upp den stora fastigheten efter projektutvecklingen. FV berättar om den nya hyran.

Harry Klagsbrun köper mer på Östermalm

Fastighet om 2 400 kvm i korsningen Brahegatan/Kommendörsgatan.

Krönika

Systemet knakar – och regeringen skruvar i presumtionshyran…

Regeringen finjusterar reglerna för nybyggda hyror. Mer förutsägbarhet utlovas – men de större låsningarna på bostadsmarknaden består.

Hyr 1 800 kvm på Sturegatan

Hyr flera våningsplan, inklusive butiksyta.

Lämnar Sturekvarteret – nu fullt hos KLP på Kungsholmen

Hyr 1 600 kvm, varav två butikslokaler.

Tillbaka till förstasidan