MVB och Hemsö i nytt samarbete i Malmö

MVB har fått uppdraget att bygga ett nytt sexvåningshus på Södervärn i centrala Malmö åt Hemsö. Byggnaden blir ett nytt nav för vård och friskvård med bland annat Aleris nya privata sjukhus, en simhall och ett gym.

Annons

Byggstart sker i juli 2025 och fastigheten väntas stå klar hösten 2027.

Precis intill Malmö sjukhusområde, vid Södervärns busstation, kommer ett nytt kvarter att ta form. Den sex våningar höga byggnaden omfattar totalt 13 600 kvadratmeter och blir en samlad plats för både specialistvård och friskvård.

Här etablerar Aleris sitt nya privata sjukhus, som blir specialanpassat för ortopedi. Sjukhuset får 28 mottagningsrum, 14 vårdplatser och moderna operationssalar. I fastigheten ryms även en friskvårdsanläggning med gym, en tandläkarmottagning och – i källaren – en simhall med en 25-metersbassäng.

MVB har i tidig projekteringsfas varit en aktiv part för att skapa och säkerställa genomförbara och kostnadseffektiva lösningar – nu har man även tilldelats totalentreprenaden. Projektet är ytterligare ett exempel på det långsiktiga samarbetet mellan MVB och Hemsö.

– Det här är ett spännande och mångfacetterat projekt där vi bidrar med vår erfarenhet av att bygga i stadsmiljöer med komplex logistik och med flera verksamheter i samma fastighet. Vi är glada över förtroendet från Hemsö och ser fram emot att realisera visionen tillsammans, säger Thomas Ellkvist, vd för MVB Syd.

Hemsö är Sveriges största privata ägare av samhällsfastigheter och har som affärsidé att hållbart äga, förvalta och utveckla fastigheter för vård, utbildning och rättsväsende. MVB och Hemsö bygger tillsammans även Lund International School och vårdhemmet Hjorten i Trelleborg.

Missa inte! Fastighetsdagen Öresund

Den 22 oktober är det dags för Fastighetsvärldens heldagsseminarium Fastighetsdagen Öresund. Seminariet äger rum på Scandic Triangeln, Malmö.

Se fullständigt program och möjlighet till anmälan här.

Missa inte! Samhälle & Fastigheter

Den 23 september är det dags för Fastighetsvärldens heldagsseminarium Samhälle & Fastigheter. Seminariet äger rum på Citykonferensen, Stockholm.

Se fullständigt program och möjlighet till anmälan här.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Konkurstakten bromsar in – vakanser kan bli nästa smäll

Fastighetsägare bör hålla ett extra öga på hyresgäster från en handfull branscher. Ebie lyfter varningsflagg.

Helamerikansk affär om 670 mkr i Sverige

Totalt nästan 50.000 kvm lokaler ingår i transaktionen.

Ikano förvärvar 300 bostäder

”Vi tittar aktivt på olika affärsmöjligheter på våra marknader”.

Nöjessatsning i Täby i konkurs – bakslag för URW

Totalt nästan 5.000 kvm berörs.

Liseberg stämmer Trygg-Hansa – miljardkrav

Vd:n: ”Vi ser därför ingen annan väg framåt än att lämna in en stämningsansökan”.

Stordalen tar över från Scandic på Gotland

”Det är ingen hemlighet att Strawberry älskar Gotland”.

”En hyresuppgång är bara en bonus i kalkylen”

Byggstartar 414 bostäder. Vd:n berättar om den ekonomiska kalkylen.

Så mycket har Heimstaden Bostad sålt för

FV summerar. Målet är att sälja för 20 miljarder kronor.

Köpt för halv miljard

Förvärvat fastigheter om nästan 30.000 kvm. Passerar 3 miljarder.

Hyr ut vid Vita huset

Tecknar avtal om 6.500 kvm i nybyggt kontorshus.

Köper stort när Heimstaden Bostad börjar sälja

Gjort förvärv för över 2 miljarder kronor i år. Hela 568 lägenheter ingår nu.

Tre välkända i Solna till salu – fågel eller fisk?

Såldes senast för totalt 5 miljarder kronor. Tre bolag har separat startat säljprocesser för kontorsfastigheter som summerar hela 90.000 kvm lokaler. FV berättar mer.

JM säljer för 700 mkr i Järfälla

Fastigheten innehåller drygt 200 bostäder.

Tillbaka till förstasidan