Nytt häkte i Karlskrona utreds

Kriminalvården vill bygga nytt häkte i Karlskrona. Nu utreds möjligheten. Om satsningen blir verklighet kan det ge 150 arbetstillfällen.

Annons

Kriminalvården har i dag ett häkte med 28 platser i Karlskrona. Nu ser myndigheten en möjlighet att kunna bygga ett nytt häkte.

Efter en inledande undersökning har Kriminalvårdens fastighetsdirektör tagit beslut om att gå vidare med en förstudie som gäller en kommunal tomt i området Gullberna (Verkökrysset 6:53). Utgångspunkten är att det ska rymma 150 platser.

Om häktet blir av kan det skapa lika många arbetstillfällen, cirka 150, såsom kriminalvårdare, klienthandläggare, kockar, sjuksköterskor, och säkerhetstekniker.

– Kriminalvården har ett brådskande behov av fler platser, och nu går vi vidare med en utredning av den här aktuella tomten, kommenterar Charlotte Magnusson, expert på Kriminalvårdens fastighetsavdelning.

Förstudien beräknas ta ungefär sex månader.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Krönika: Lars Johnsson

Sämre sikt när transparensen minskar

”Om man inte vet vilken hamn man seglar mot är ingen vind den rätta.” Så formulerade sig Lucius Annaeus Seneca redan på 60-talet e.Kr. Jag tycker att det citatet på sätt och vis också är relevant för ett problem vi ser på fastighetsmarknaden idag.

Sandell lämnar Afry Architects – startar nytt

Lämnar bolaget han grundade 1995.

Dan T. Sehlberg.

Brist på äldreboenden – ”Vi behöver bygga blixtsnabbt”

Dan T. Sehlbergs skarpa kritik mot kommuner, regeringen och slopat investeringsstöd.

NP3 förvärvar elva för 286 mkr

Flera av fastigheterna finns på andra marknader än i Norrland.

Emilshus köper nio för 341 mkr – Castellum på säljsidan

Total uthyrningsbar area om 29 000 kvm. Nästan fullt uthyrt.

Atrium Ljungberg hyr ut till Stora Ensos HK

Storbolaget går i motsatt riktning, väljer att lämna city.

Så mycket höjs hyran i Stockholm

Berör 50 000 lägenheter.

Erik Hävermark lämnar vd-rollen på Sveafastigheter

Hon tar över – som tillförordnad.

Mod att ställa om – från öde butik till fyllt kontor

”Vi investerar tungt, men gör det på bra nivåer och till en avkastning som gör att vi kan ta ett affärsmässigt beslut.”

Sethmark Properties.

Sethmark om att vara selektiv på en tuff marknad

Vill tredubbla utvecklingsvärdet. Grundarna berättar för FV om sin affär.

Normal vill ha större butiker

Ser möjligheter för fortsatt expansion – och lanserar även varuautomater. Vd Jan Nyberg berättar för FV om framtidsplanerna.

FV 40 år

Tre generaldirektörer senare trillade fv.se in

Ett långt steg mot förkortning och ytterligare ett mot nya möjligheter.

H2 i nytt köp från Ikano

Byggrätt för 300 bostäder i Stockholmsområdet.

Han blir ny vd på Obos Sverige

Lämnar vd-tjänst hos konkurrent.

Tillbaka till förstasidan