Batteriföretag hyr 2.000 kvm i Tomteboda

Polarium har tecknat ett tioårigt avtal om cirka 2.000 kvadratmeter i Tomteboda. Bolaget kommer att etablera ett toppmodernt labb för test av nya energilagringsprodukter och ett högspänningslabb för test av energioptimeringssystem.

Annons

Inflyttning är planerad till hösten 2022.

Polarium är ett svensk bolag som tillhandahåller hållbara batterier och energilagringssystem, baserade på litiumjonteknik, till telekombranschen, tillverkningsindustrier och kommersiella fastigheter världen över.

Tomteboda har de senaste åren genomgått en omfattande modernisering med stort fokus på långsiktiga och hållbara investeringar.

– Vi ser fram emot att välkomna Polarium till oss och att få ta del av deras fortsatta resa. Att ytterligare ett innovativt och framtidsorienterat bolag gör oss sällskap ligger helt i linje med våra ambitioner att göra Tomteboda till en modern arbetsplats i världsklass, säger Morten Wettergreen, Head of Asset Management på Obligo Real Estate i Sverige med ansvar för den övergripande utvecklingen av Tomteboda.

Tomteboda samägs i fonder som förvaltas av Blackstone och Areim. Obligo Real Estate förvaltar fastigheten. JLL är rådgivare till fastighetsägarna i samband med förhyrningar.

– Denna förhyrning är ett kvitto på att Tomteboda fortsätter attrahera Sveriges mest ansedda och framgångsrika företag. Uthyrningsarbetet är nu nästan avslutat och det finns endast ett fåtal vakanta ytor kvar i byggnaden, säger Theodor Jarnhammar, Head of Leasing på JLL.

 

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Krönika: Lars Johnsson

Sämre sikt när transparensen minskar

Varför vill allt fler aktörer hemlighålla köpeskillingen – och vad får det för konsekvenser för branschen? Läs Lars Johnssons FV-krönika.

Sandell lämnar Afry Architects – startar nytt

Lämnar bolaget han grundade 1995.

Dan T. Sehlberg.

Brist på äldreboenden – ”Vi behöver bygga blixtsnabbt”

Dan T. Sehlbergs skarpa kritik mot kommuner, regeringen och slopat investeringsstöd.

NP3 förvärvar elva för 286 mkr

Flera av fastigheterna finns på andra marknader än i Norrland.

Emilshus köper nio för 341 mkr – Castellum på säljsidan

Total uthyrningsbar area om 29 000 kvm. Nästan fullt uthyrt.

Atrium Ljungberg hyr ut till Stora Ensos HK

Storbolaget går i motsatt riktning, väljer att lämna city.

Så mycket höjs hyran i Stockholm

Berör 50 000 lägenheter.

Erik Hävermark lämnar vd-rollen på Sveafastigheter

Hon tar över – som tillförordnad.

Mod att ställa om – från öde butik till fyllt kontor

”Vi investerar tungt, men gör det på bra nivåer och till en avkastning som gör att vi kan ta ett affärsmässigt beslut.”

Sethmark Properties.

Sethmark om att vara selektiv på en tuff marknad

Vill tredubbla utvecklingsvärdet. Grundarna berättar för FV om sin affär.

Normal vill ha större butiker

Ser möjligheter för fortsatt expansion – och lanserar även varuautomater. Vd Jan Nyberg berättar för FV om framtidsplanerna.

FV 40 år

Tre generaldirektörer senare trillade fv.se in

Ett långt steg mot förkortning och ytterligare ett mot nya möjligheter.

H2 i nytt köp från Ikano

Byggrätt för 300 bostäder i Stockholmsområdet.

Han blir ny vd på Obos Sverige

Lämnar vd-tjänst hos konkurrent.

Tillbaka till förstasidan