Ibrahimovic äger två grannfastigheter på Östermalm.

Zlatans strid fortsätter – försöker säga upp hyresgäst igen

Den utdragna striden mellan Zlatan Ibrahimovic och en hyresgäst i hans fastighet på Östermalm tar inte slut. Efter att inte lyckats bli av med hyresgästen med hjälp av Kronofogden försöker han nu med en ansökan till hyresnämnden.

Annons

Turerna i konflikten mellan Zlatan Ibrahimovic och en hyresgäst på Östermalm har tagit många turer. Den tidigare fotbollsspelaren har velat tomställa huset och har därför försökt att vräka en hyresgäst.

Tvisten ska gå till tingsrätten men Zlatan ville inte vänta och försökte få Kronofogden att vräka hyresgästen i september förra året men Kronofogden meddelade då att de vill invänta tingsrättens beslut i oktober.

Parallellt med tvisten i tingsrätten har nu även en ansökan till hyresnämnden lämnats in för att bli av med hyresgästen, det skriver Hem & Hyra.

I uppsägningen uppges bland annat att bostaden är en lokal och att den behövs för att omvandlas till kontor. Hyresvärden uppger också att hyresgästen borde ha förstått att lägenheten bara hyrde ut tillfälligt. I ansökan påstås det också att hyresgästen har som motiv att bli utköpt av Zlatan. Argument som Hresgästsföreningens jurist inte håller med om.

Hyresvärden har också försökt att lösa tvisten genom att erbjuda hyresgästen andra lägenheter men denne har tackat nej då han inte ansåg att de var likvärdiga med Östermalmslägenheten.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Glädjebeskedet: Utökar igen hos AMF i toppläge i city

Ökar till 8.360 kvm i bästa läget i moderna lokaler. ”Stolta över det förnyade förtroendet”.

08-centrum ska rivas

Nya ägaren berättar om planerna och hur det ska se ut i framtiden.

Lansa förvärvar 88 bostäder – med större planer

Ytterligare 400 lägenheter kan skapas på sikt.

Sabis-systrar prisade igen

Hon har prisats dubbelt under förra veckan. Nästa vecka medverkar Madeleine Brehmer, vd Sabis, på nästan utsålda Fastighetsdagen Stockholm.

Värdet ”100% osäkert” – jätte säljs på auktion

Mycket betong för pengarna när det sjönära objektet ska säljas. Planerna var stora, men det slutade hos Kronofogden.

”Kommuner måste våga driva detaljplaner”

FV Fokus. FV intervjuar Anette Frumerie, vd på Rikshem. Om att ha 10.000 byggrätter och att stå redo när marknaden repat sig.  Om vikten av en framåtlutad bostadspolitik.  Om vakanser på hyresmarknaden.  Om att säga nej till bostadsrättsproduktion. 

Slår till på svårsålt – gör comeback med nytt köp

17.000 kvm centrala lokaler byter ägare.

FV Quiz

FV Quiz: Advokaterna och fastigheterna

Vilken advokatfirma flyttar in på två våningsplan i Sturekvarterets påbyggnad?

Första nya efter 30 år – så ser Olov Lindgren framåt

Popcorn, glass, fågelholkar och gratis blommor  – och framtidssnack.

Ny smäll kan vänta för Kista

Denna gång kan Castellum drabbas.

Så blir Afa:s projekt mitt på Stureplan

Ökad flexibilitet. ”Blir A-klass”.

Krönika

Det är dags att ge stadens hjärta mer grönt liv!

Monica Bruvik om att vi länge tog grönskan för givet. ”Det krävs mod, långsiktighet och samarbete för att skapa en grön stad.”

AMF:s hotellplan vid Marievik växer

FV berättar om hur planerna förändrats. Berör nu hela tre fastigheter.

Planerar sälja för 8–10 miljarder

Attraktivt område vid tullgränsen i Stockholm. Planerna möter kritik.

Tillbaka till förstasidan