Så här är den nya fastigheten som ska ersätta Läkarhuset tänkt att se ut. Bild: Skandia Fastigheter / White Arktitekter

Zengun får Skandia-uppdrag vid Odenplan

Zengun och Skandia Fastigheter har ingått ett kontrakt om en totalentreprenad för f.d. Läkarhuset vid Odenplan – fastigheten Spelbomskan 9 – som byggdes på 1960-talet. Fastigheten står inför en omfattande förändring då den nått sin tekniska livslängd och kommer ersättas av ett nytt, modernt landmärke.

Annons

Den nya byggnaden vid Odenplan, en av Stockholms viktigaste knutpunkter, skapar attraktiva kontor och mötesplatser. Samtidigt bidrar byggnaden till stadens handel, service och myllrande liv kring Odenplan. Fokus ligger på återbruk och att minimera klimatavtrycket, bland annat genom inventering och återanvändning av material från den gamla fastigheten. Källaren och grundläggning behålls till stora delar och byggs om för att passa det nya huset.

Projektet startar omgående och omfattar initialt ett fas 1-kontrakt genom en projektering av fördjupad systemhandling parallellt med en invändig lättrivning/demontering. Den befintliga fastigheten planeras att i fas 2 rivas ner till gatuplan och ersättas med en ny huskropp där fasadarkitekturen tar avstamp i modernismens rationalism med ortogonal fasadindelning för att anpassas till sina grannbyggnader i kvarteret. Den nya fastigheten innefattar ca 14 500 kvadratmeter BTA och certifieras enligt BREEAM nivå Excellent.

–  Vi har efter en upphandlingsprocess i konkurrens med flera kompetenta företag valt ut Zengun som vår partner och nu ser vi fram emot ett givande samarbete, säger Fredrik Remstam, Projektchef på Skandia Fastigheter.

–  Vi är mycket glada över att få möjligheten till detta projekt tillsammans med Skandia Fastigheter. Spelbomskan 9 är med sitt geografiska läge ett komplext projekt som har ögonen på sig från flera håll. Zengun har genom tidigare projekt gedigen erfarenhet av logistiskt utmanande projekt i innerstadsmiljö och ser fram emot att fortsatt få utveckla Stockholm genom den här typen av landmärken, säger Julia Kågström, arbetschef Zengun.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Dom: Jättejubel hos Vasakronan och Wallenstam

Grönt ljus för projekt om 130 000 kvm.

Coworkingbolag hyr 2 500 kvm i Hagastaden

Satsar på nytt koncept. Öppnar femte anläggningen.

SBB krymper rejält efter affär – ny ledningsgrupp

Bantar personalstyrkan kraftigt.

Capman köper 478 lägenheter i 08-området

Köper två bostadsprojekt via forward funding.

Vasakronan och White gjorde som Ingmar Bergman

Föll på mållinjen när Mipim Awards delades ut. Antalet blågula vinster kvar på nio.

Replik: Vi driver branschen tillsammans  – lyft luren, SOCK

Efter kritik om att Coworking Awards inte är ett oberoende pris kommer replik från Workarounds vd.

Savills köper konkurrent

Priset är drygt 10 miljarder kronor.

Lista: Stockholms bästa kontor

95 experter korar Stockholms absolut bästa kontorslokal.

25 procents hyresrabatt – om du motverkar ålderism

Skandia Fastigheter bakom det unika erbjudandet.

Krönika

Floskler om stadens framtid –⁠ men tyst om ekonomin

Louise Lindquist Sassene: ”När den ekonomiska verkligheten inte diskuteras riskerar stadsdebatten att bli just det den ofta låter som: visioner utan finansiering. Eller floskler staplade på varandra.”

Andreas Broryd, Nathalie Jörqvist, Nathali Häggberg, Amanda Bjurström, Max Olsson, från The Works, Västra Järnvägsgatan 3.

De vann Årets Coworking Awards 2025

Här är alla sex vinnare på årets gala.

Klöverns nya vd om målet att bli ledande

Siktar mot börsen.

Olov Holst, nationell samordnare för Kriminalvårdens utbyggnad.

Experten: Kriminalvården måste öka byggtakten

”Inte särskilt många fastighetsägare som klarar den här storleken på projekt.”

Akademiska Hus miljardsatsar i norr

Bolagets största satsning hittills.

Tillbaka till förstasidan