Ylva Sarby Westman blir även CFO vid Kungsleden

Ylva Sarby Westman har redan ett stort anvarsområde på Kungsleden. Nu blir hon även ny CFO. Hon kommer fortsatt att vara koncernens vice vd med det övergripande ansvaret för Kungsledens transaktionsverksamhet, värdering, HR, hållbarhet och IT.

Annons
Ylva Sarby Westman.
Visa faktaruta

Samtidigt förstärks ledningsgrupp med Fredrik Sandell, idag bolagets finanschef.

– Det är verkligen glädjande att Ylva nu blir Kungsledens nya CFO. Med 25 år i branschen varav 11 år i olika ledande positioner på Kungsleden är hon en av fastighetsbranschens mest erfarna och välmeriterade personer. Ylva har ett mycket värdefullt kunnande inom hela fastighetsaffären och är en erfaren och mycket uppskattad ledare,  säger Biljana Pehrsson, vd för Kungsleden.

Ylva Sarby Westman efterträder Kungsledens nuvarande CFO Magnus Jacobsson den 1 maj i år. Jacobsson meddelade i mitten av mars att han planerar att lämna bolaget, läs mer här.

Sarby Westman kommenterar det allt större ansvarsområdet för Fastighetsvärlden:

– Det blir kul att få fokusera även på finans- och ekonomifunktionen. Men det är ju inte så att jag gör allt själv. Det finns många superseniora och duktiga medarbetare runt mig.

Hon berättar även att bolaget letar efter förvärvsmöjligheter som kan uppstå i den förändrade marknad som uppstått i coronakrisen.

Ylva Sarby Westman är född 1973 och är civilingenjör med inriktning mot Fastighetsekonomi från Kungliga Tekniska Högskolan i Stockholm. Hon har även varit vice vd på Newsec Investment och fastighetsutvecklingschef på NCC Property Development innan hon 2009 började på Kungsleden.

Fredrik Sandell har arbetat nio år på Kungsleden och är sedan 2016 bolagets finanschef. Han är civilekonom från Mälardalens högskola och har tidigare arbetat bland annat på Skandiabanken.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Nya listor: Sveriges största handelsplatser

Raket har på två år gått från plats nio till fem och intar nu bronsplatsen.

Video: Politikduellen – Vem ska styra Stockholm?

Betyg på Nobel Center Oron för Arlandas status  Risken för Kista som spökstad Var kan Stockholmsmässan placeras Nedgrävning av Centralbron Sälja eller behålla Spy Bar-huset Överenskommelse kring bostadsutveckling.

Partiernas valvakor från 2002 till 2026

Parti för parti. Några har sina favoritlokaler och andra är nomader. En lokal har använts av flera partier.

Carl Ek köpt tre projekt – planerar bostäder för 316 mkr

Förvärvar ytterligare i Stockholmsområdet.

Krönika: Maria Svensson Wiklander

Vi ändrade beteende över en natt

Men när lågkonjunkturen tog sitt fäste och marknaden skiftade från arbetstagarens till arbetsgivarens ändrades i stor grad inställningen till flexibiliteten för medarbetare.

Pizza Hut i konkurs

Prisma hårt drabbat – hyr ut till åtta restauranger. Läs vad vd:n säger om utmaningen.

Köper 430 lägenheter för endast 2 900 kr/kvm

Klart med ny ägare efter tidigare avhopp. FV berättar om ”skräckbeståndet” och den nya ägarens kalkyl.

25 år senare: En fjärdedel återstår ännu att bygga

Efter terrorattacken: Fyra nya skrapor klara och två återstår  Motsvarar 85 Hötorgsskrapor  Ägandet Hyresgästerna  Nya innehållet

SHF bygger och hyr ut 6 300 kvm

Tecknat tre hyresavtal vid en av landets största handelsplatser.

Problem för Subway – men vill satsa offensivt

Flera enheter har stängt ner de senaste åren. Nu även hos URW.

Hagabacken tar in 721 mkr – fyra nya aktieägare

Bolaget förbereder sig för en notering under 2028.

Lämnar Wallenstam och Niam för Alecta

Tecknar avtal om nästan 2 000 kvm kontorslokaler.

Tillbaka till förstasidan