Xiaomi och Mi-store till Mall of Scandinavia

Ett av världens starkast växande teknikvarumärken, Xiaomi, stärker sin etablering i Norden. Mall of Scandinavia blir arenan för Sveriges första fysiska Mi Store, där Xiaomis globala produktsortiment kommer att erbjudas.

Butiken öppnar under våren och kommer bland annat att erbjuda världens mest populära smartphones, världens mest sålda el-scooter samt det toppsäljande aktivitetsarmbandet MiBand.

Fastighetsvärlden kan berätta att det handlar om en butikslokal som tidigare haft Gerry Weber som hyresgäst. Butiken finns på plan ett, det övre av de de båda handelsplanen, och nära Åhléns, Disney och Massimo Dutti.

Den digitala utvecklingen och framväxten av elektronikprodukter har de senaste åren accelererat i snabb takt. I samband med en ökad konsumentefterfrågan, satsar nu Westfield Mall of Scandinavia på att öppna landets första Mi Store-butik där Xiaomis globala produktsortiment kommer att erbjudas.

– Genom öppningen av den nya Mi Store-butiken i Westfield Mall of Scandinavia, kan vi erbjuda våra besökare det mest banbrytande inom teknik-och elektronik. Xiaomis produkter kommer för första gången att finnas i en fysisk butik i Sverige, vilket adderar ett starkt värde till vår redan breda butiks-och upplevelsemix, säger Lars-Åke Tollemark, managing director för Unibail-Rodamco-Westfield Nordic

Idag är Xiaomi världens tredje största mobiltillverkare av smartphones. Dessutom är de världsledande i produktkategorierna el-scootrar och robotdammsugare samt står bakom det bästsäljande aktivitetsarmbandet ”MiBand”. Varumärket har en bred produktportfölj och innefattar alltifrån köksredskap, möbler och kläder till TV-apparater, el-cyklar och mobilstyrda ris- och vattenkokare.

– Xiaomis idé, att skapa kvalitativa tekniska produkter för alla, är något vi är övertygade om passar perfekt för den svenske konsumenten. Westfield Mall of Scandinavia kändes som det naturliga valet för oss i den här satsningen och det kommer bli en rolig och inspirerande miljö där vi äntligen får möjlighet att träffa våra kunder på riktigt, säger Krister Sundquist, vd på East & West Distribution AB.

Missa inte! Hotell & Fastigheter 2023

Onsdagen den 11 oktober arrangerar Fastighetsvärlden det populära och årligen återkommande seminariet Hotell & Fastigheter. Vik gärna datumet redan nu! Program kommer under försommaren. Eventet äger rum på Grand Hôtel i Stockholm.

Fler Nyheter från förstasidan

Welandson och Nordstjernan tar greppet

Emissionen i Studentbostäder i Norden kan ge stora förändringar bland de största ägarna i bolaget.

Fastighetsägarna som drabbades av skredet

Ett enormt slukhål öppnade sig på E6 i höjd med Stenungsundsmotet. Fastighetsägare till FV: ”Oerhört tragiskt”.

Porträtt

Långläsning: Storspelare på turbulent marknad

Henrik Jussi-Pekka är vd för investmentbolaget Möller & Partners, men är också medgrundare till bostadsbolaget Resinova som varit storköpare under våren.

Ännu en toppchef lämnar

”Jag känner mig privilegierad”.

Öppnar flaggskeppsbutik mitt i city

Gör två förhyrningar samtidigt. FV berättar om etableringen.

Räddningsaktion för SBS

Läs om de största ägarna och hur de agerar.

Redo sälja för över 4 mdr

Pressad aktör startar försäljningsprocess. 20.000 bostäder med i diskussion.

Vill bygga högt hotell

Inväntar besked från politikerna.

Upproret: ”Vi vill veta vad vi betalar för”

Diskussionen kring butikshyrorna har kanske trots allt blivit lite bättre.

Riksbanken höjer räntan till 4 procent

Kan komma att höjas ytterligare.

Nära megaaffär – kan frukta stor förlust

Parterna kan vara påväg att nå ett avslut.

Nrep förvärvar 283 nya

Förvärvar nyproducerat. Gått in om ”kapat” tidigare uppgjord affär.

Newsecs spaning – Max Barclays tre favoriter

Anser att svenska kontor fått oförtjänt dåligt rykte. Dock orolig för Sveriges rykte.

Kvintett startar nytt bolag – efter försäljningen till SBB

Läs om vilka som finns med bakom bolaget.

Tillbaka till förstasidan