Workaround hyr 2.200 kvm av Stockholms Hamnar

Ett nytt samarbete mellan Stockholms Hamnar och Workaround skapar möjligheter att hyra flexibla kontorsytor i unika lokaler i det framväxande Frihamnen.

Annons

Från och med första augusti hyr Stockholms Hamnar ut unika lokaler med fri utsikt i Frihamnen till kontorsförmedlaren Workaround. Den totala ytan motsvarar 2.200 kvm och kommer att användas till flexibla kontorslösningar.

– Vi ser mycket positivt på det här samarbetet, som samtidigt innebär att vi kan erbjuda intressenter inom det befintliga beståndet mer flexibla ytor, säger Louisa Åkerfeldt som är strategiskt ansvarig för utvecklingen av Stockholms Hamnars fastighetsbestånd.

Lokalen är belägen i en unik tegelbyggnad från 1926 som historiskt använts som magasin för hamnverksamheten.

– Vi tycker att det är ett spännande och roligt projekt. Området är unikt, lokalen är unik i sitt slag och nu skapar vi en bra lösning för små och medelstora företag som vill sitta i Frihamnen, säger Andreas Broryd, medgrundare av Workaround. Vi hoppas också kunna bidra till ännu mera liv i området eftersom vi tillför fler än 200 arbetsplatser och 100-tals besökare utöver det.

Frihamnen blir allt tydligare en del av Stockholms innerstad de kommande åren. I anslutning till stadsdelen finns planer på 1 700 bostäder och 4.000 arbetsplatser samt förbättrade kommunikationer och fler publika verksamheter, restauranger och lokal service.

Stockholms Hamnar förvaltar cirka 90 byggnader på totalt 200.000 kvm samt 1.100.000 kvm mark i anslutning till stadens hamnanläggningar.

Workaround är Sveriges ledande digitala förmedlare av kontor och kontorsplatser. Företaget etablerades under 2015 och har sedan starten vuxit kraftigt. Workaround finns idag i nio svenska städer och erbjuder förutom förmedling även flexibla kontorslösningar i egen regi. I dagsläget hyr företaget ut över 14.000 kvadratmeter i Stockholm.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Balder tänker om kring Greta och Garbo

Nystart för intressant projekt i utmärkt läge.

Fastighetsägare motsätter sig Convendums skulduppgörelse

”Hittills den enda som har uttryckt sig negativt till vårt förslag till skulduppgörelse.”

Vill höja hyran med 17 procent – ”Inte Monaco”

Lämnat förhandlingsbordet.

Var 15:e lägenhet till en behovskö – medverkar i SVT

En strukturell hemlöshet breder ut sig, stora fastighetsägare medverkar i TV-program om lösningar.

Klart: Sätra Centrum sålt på auktion

Stockholms stad ville köpa – men vann inte budgivningen. Så högt blev slutpriset.

Ska sälja bostäder för 2,6 miljarder

En första affär om nära miljarden är redan avtalad. Optimerar resten av portföljen inför fortsatt försäljning.

Handelsjätte i ny satsning

Tio våningar inom ett annat segment. Se flera bilder.

Hyr ut nästan 1.000 kvm i Gamla stan till mediehus

Förutom kontor öppnar mediehuset två restauranger, kafé och tre barer.

Bar Charles, Strand Hotel. Kasai Group.

Utmanar med ny takbar i city

Restauranggrupp tar över restauranger och barer på anrikt hotell.

Henrik Bastman ny vd

Har tidigare haft flera toppjobb.

Hon blir ny vd på Mimer

Har tidigare haft toppjobb vid ett flertal bolag.

”Dags att fylla kontoren”

Stor mötesplats där flera ledande experter deltar.

Smider plan på höghus om 36 våningar

Ska stegvis smalnas av mot himmelen i syfte att ge ett slankare intryck.

Tillbaka till förstasidan