Vista Wihlborgs Hyllie Malmö

Wilhborgs hyr ut till IWG i Vista

Den globala kontorsaktören IWG med varumärken som Spaces och Regus, etablerar vid årsskiftet ett nytt Spaces-center  om 1.500 kvm i Wihlborgs nyproduktion Vista (Bläckhornet 1) i Hyllie, Malmö. Avtalet omfattar fyra år.

Annons

Vista är Wihlborgs fjärde kontorshus i Hyllie och kommer att stå klart vid årsskiftet 2025/2026. Huset certifieras enligt Miljöbyggnad Guld, WELL och NollCO2. Mobilitetshubben i de nedersta våningarna, är redan färdigställd och innehåller cirka 450 parkeringsplatser, laddplatser, bil- och cykelpoollösningar, samt cykelparkering med möjlighet till omklädning och dusch.

Vista har utformats efter tanken att dagens arbetsplats inte är en statisk byggnad utan en flexibel miljö som stödjer samarbete, innovation och trivsel. Genom att utforma lokaler som även ser till individens behov och går i linje med den egna företagsidentiteten, skapas ett helhetserbjudande som kan bidra positivt till medarbetarupplevelse och varumärke.

Det är sedan tidigare klart att Mercedes-Benz blir hyresgäst i huset och att Laziza kommer att driva restaurang.

– För oss är det viktigt att ha lösningar för många olika typer av bolag och att bolagen kan växa inom huset eller i området. En välkomnande reception och gemensamma mötesrum som kan bokas vid behov, i stället för att ha det på sina egna ytor, sänker tröskeln ytterligare. Allt detta finns dessutom på en plats där det är nära till kommunikationer och bekvämt att ställa cykeln, ladda bilen eller dela färdmedel med andra. Uppdaterade lösningar för arbetslivet och förutsättningar för en smidig vardag är något som många efterfrågar idag, säger Ulrika Hallengren, vd för Wihlborgs.

– Med denna etablering gör vi ett starkare och välbehövligt avtryck i Hyllie, Malmö. Som ett viktigt affärsnav är detta en fantastisk plats för oss att stärka våra expansionsplaner. Vi är mycket glada över att jobba i partnerskap med Wihlborgs för att utveckla Spaces-varumärket, som kommer att tillföra arbetsplatslösningar i toppklass. Vår öppning i Malmö äger rum vid en tidpunkt då fler och fler företag insett att flexibelt arbete är otroligt populärt bland anställda, och förbättrar deras balans mellan arbete och privatliv. Samtidigt får företagen ett antal förmåner. Vår arbetsplatsmodell har visat sig öka produktiviteten och gör det möjligt för företag att skala upp eller ner, säger Mark Dixon, vd och grundare av Workplace Group PLC.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Galleria på Södermalm byggs ut – kan få hotell

Vill utveckla galleria i Stockholms innerstad. Planerar för fler entréer, utbyggnad och hotell.

Tyska centralbankens dilemma för miljarder

Miljardnota vid renovering kan tvinga fram flytt. Flera fastighetsägare redo att sälja.

Ligger bakom stort kontrakt i Göteborg

Ett av de största hyreskontrakten på ett år.

Hyr ut 2 000 kvm i Lilla Bommen

Göteborgskoncern samlar verksamheten i nytt huvudkontor.

Tjuvstartar med lyft av Centralstationen

FV berättar om Jernhusens nya projekt. Investering på över 100 miljoner kronor.

Köper portfölj med 14 fastigheter

Första affären i Sverige. Har efter affären 70 anläggningar.

Dom: Jättejubel hos Vasakronan och Wallenstam

Grönt ljus för projekt om 130 000 kvm.

A House hyr 2 500 kvm i Hagastaden

Satsar på nytt koncept. Öppnar femte anläggningen.

SBB krymper rejält efter affär – ny ledningsgrupp

Bantar personalstyrkan kraftigt.

Capman köper 478 lägenheter i 08-området

Köper två bostadsprojekt via forward funding.

Vasakronan och White gjorde som Ingmar Bergman

Föll på mållinjen när Mipim Awards delades ut. Antalet blågula vinster kvar på nio.

Replik: Vi driver branschen tillsammans  – lyft luren, SOCK

Efter kritik om att Coworking Awards inte är ett oberoende pris kommer replik från Workarounds vd.

Savills köper konkurrent

Priset är drygt 10 miljarder kronor.

Tillbaka till förstasidan