Wihlborgs säljer byggrätter för 110 mkr

Wihlborgs säljer bostadsbyggrätten Vasekaer 7 i området Hørkær i Herlev kommun nordväst om Köpenhamn. Byggrätten omfattar 18.500 kvm BTA och förvärvades i oktober av ett konsortium med Nordkranen och Catella för 72,5 miljoner danska kronor, motsvarande 110 mkr.

Annons

Syftet är att ge Hørkær förutsättningar att fortsätta sin utveckling från klassiskt industriområde till en modern och multifunktionell stadsdel med bostäder och företag.

Vasekaer 7 har varit i Wihlborgs ägo sedan 2007 och en ny detaljplan för bostäder godkändes 2021. Wihlborgs säljer nu byggrätten för att ge bostadsutvecklare möjligheten att tillföra bostäder till området och bidra till ökad förtätning.

Hørkær är ett av de mest eftertraktade företagsområdena i Herlev med närhet till både motorvägsnät och Herlev station. Wihlborgs är väl representerat i området och ser fortsatt stor potential.

– Genom att sälja denna byggrätt kommer en ödetomt kunna förvandlas till bostäder och därmed bidra till mer variation och liv i området, vilket ger positiva effekter både för vår verksamhet och för kommunen i sin helhet. Wihlborgs har fler förtätningsmöjligheter i den danska portföljen och ser goda möjligheter att fortsätta vara med och utveckla attraktiva stadsmiljöer, säger Ulrika Hallengren, vd för Wihlborgs.

– På flera håll arbetar vi för att skapa attraktiva och blandade stadsdelar, med bostäder och företag sida vid sida. Försäljningen av Vasekær 7 är den första i en rad bostadsbyggrätter som ligger nära våra kommersiella fastigheter. När projektet är klart kommer det att bidra till en positiv utveckling av Hørkærområdet, som är ett viktigt företagsområde för oss. Vi ser fram emot att följa områdets förvandling och att fortsätta vårt engagemang för att utveckla framtidens stadsdelar, säger Søren Holm, direktör för Wihlborgs A/S.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Arkitekten Frank Gehry är död

En av världens mest inflytelserika arkitekter under sex decennier.

Björn Ulvaeus köper stadshotell

Utökar sitt hotellimperium.

Vasakronan vann kampen om Afry – hyr ut 2.000 kvm

Flyttar in i centralt nybygge.

Gävles nya landmärke – en av Norrlands högsta

Nästan alla lägenheter är uthyrda. Se flera bilder. Läs även om flera andra höga byggnader i Norrland.

Hedin säljer fastigheter för 1,1 mdr – Selin med på hörn

Avyttrar fem fastigheter, varav några säljs utan upplägg om sale and lease back.

Realy Bostad. Hässelby villastad.

Realy köper byggrätter – och tar in kapital

Total portfölj om över 1.000 bostäder och 3 miljarder i utvecklingsvärde.

Stor kedja i comeback i city

Hyr 1.200 kvm av Vasakronan i centrala Stockholm.

JM Skytteholm solna

Bildextra: Så blir nya Skytteholm i Solna

Nu ska Solna stad och JM:s stora projekt vid Skytteholms IP ut på samråd.

Köper i Gamla stan

Allt hetare marknad i området nära Slussen och Kornhamnstorg.

Krönika

Det är inte 55-åringen det är fel på – det är Sverige

Klaus Hansen Vikström om ålderism: När det gäller människor beter vi oss som om alla över 55 vore yoghurt: potentiellt farliga efter bäst före-datum.

Tredje USA-smällen: Corem tappar en miljard vid affär

Den kommande affären frigör samtidigt 2,3 miljarder i likviditet.

Skanska säljer för 1,4 mdr

Tre kontorsbyggnader om totalt 36.000 kvm lokaler. Israeliskt bolag köper.

Pionero Fastigheter, Linköping. Anders Carlsson.

Litet Linköpingsbolag bakom 580 bostäder

Bolagets första och därmed största projekt. Byggnationen börjar vid årsskiftet.

Nya Nyckeludden om det första förvärvet och planerna

Ludvig Rosén berättar om upplägget, tillväxtplanerna och vad som ska göra bolaget unikt.

Tillbaka till förstasidan