Wihlborgs hyr ut 1.700 kvm till Trafikverket

Sommaren 2026 flyttar Trafikverket in i nybyggda lokaler om 1.665 kvm hos Wihlborgs i Posthornet 1 i utvecklingsområdet Sockerbruket i centrala Lund. Avtalet omfattar sex år.

Annons

I den andra etappen av Posthornet, som färdigställs under 2026, blir Trafikverket granne med Åklagarmyndigheten och HSB Skåne. På bottenvåningen öppnar Segers Mat restaurang och café med eget bageri.

Den första delen av Posthornet färdigställdes 2018 och har hyresgäster som Trivector, Klaravik, Skandia, Veidekke och Folktandvården.

Wihlborgs har under de senaste åren varit en aktiv part i utvecklingen av Sockerbruksområdet. Bland projekten finns Sockerbiten (Raffinaderiet 5), som stod klart 2019, och ombyggnaden av den hundra år gamla fastigheten Raffinaderiet (Raffinaderiet 3) som stod klar 2023.

– Vi är glada att kontraktet nu är tecknat. Att ha verksamheten nära det geografiska området som vi nu utreder och att kunna samla vår organisation på en plats är en viktig framgångsfaktor, säger Jens-Peter Eisenschmidt, programchef Hässleholm-Lund, Trafikverket.

– Nu börjar Sockerbruksområdets karaktär verkligen falla på plats, med en intressant blandning av bostäder, arbetsplatser, restauranger och caféer. För oss har det varit viktigt att dessa delar hänger ihop, till exempel genom en café- och restaurangaktör som tillför något för både boende och dem som arbetar i området. Med Trafikverket på plats stärks mixen av verksamheter i Posthornet, och vi hoppas att medarbetarna ska uppskatta det centrala läget, de gemensamma terrasserna med utsikt över nästan hela Lund och de soliga uteserveringarna, säger Ulrika Hallengren, vd för Wihlborgs.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Oscar Engelbert vann striden – krävdes på 100 miljoner

Peter Eriksson: ”Domen är bedrövlig, jag överklagar”.

Tvättbjörnen köper för 200 mkr

Säljaren i mål med försäljning tre av fyra.

Stendörren köper portfölj för 1,3 miljarder

Fastigheterna är fullt uthyrda. Total uthyrningsbar yta: 63.000 kvadratmeter.

Säljer högt bostadshus inom tullarna

Säljer efter fem års innehav. Nybyggt med vattenutsikt. FV berättar om priset och prisutvecklingen.

Vasakronan hyr ut 3.600 kvm

Hyr bland annat ut 2.500 kvm till WSP. Lämnar fastighet som ingick i affär för 2,4 miljarder kronor.

Bakslag för Castellums stora logistikpark

Castellum kommenterar regeringsbeslutet.

Vill hitta lönsamhet i de oslipade diamanterna

FV Fokus. FV frågar ut Gustaf Segerborg, vd på Flexfast.  Om att fynda på en bottenfrusen marknad.  Orealistiska prisförväntningar.  Hur man ökar hyresgästens betalningsvilja.

Krönika

Det vore bra att prata lite mindre om Nobel Center

”Vi bråkar om Nobel Center – medan framtidens samhälle faller mellan stolarna.”

NCC gör nedskrivning av värden med miljard

”En dämpad marknad för kommersiella fastigheter”. FV berättar vad som ligger bakom.

Markus Aujalay, Slussgården, Snäckan 8.

Slussgården hyr ut till stjärnkrögare

Bara dagar efter den stora konferensuthyrningen.

Rekryterar Areims tidigare vd

Går in som ny affärsenhetschef.

Listor: Så bra var rådgivarna i olika områden i landet 2025

Fyra olika vinnare i fyra kategorier.

Logistea köper för 300 mkr

Två fastigheter om totalt 33.000 kvm lokaler ingår i transaktionen.

Tillbaka till förstasidan