Foto: Kasper Dudzik

Wihlborgs förlänger 12 000 kvm med Ericsson i Lund

Ericsson har förlängt sitt avtal i Bricks (Nya Vattentornet 3) på Mobilvägen på Ideon med sex år. Samtidigt har en myndighet tecknat avtal om 1 000 kvm i fastigheten, som därmed blir fullt uthyrd. Därmed har Ericsson förlängt ytterligare ett stort hyresavtal i Sverige.

Annons

Det förnyade avtalet om 12 000 kvm träder i kraft 1 januari 2027. Dessutom etablerar sig en myndighet i Bricks med ett avtal på 1 000 kvm och sex år, med inflyttning i maj 2026, vilket innebär att det inte finns någon vakans i fastigheten.

När Wihlborgs förvärvade fastigheterna Node, Bricks och Cube (Nya Vattentornet 2-4) på Mobilvägen under åren 2018-2019 präglades området av stora vakanser och ett likartat lokalutbud. Idag finns här en bred variation av större och mindre lokaler och omkring 50 bolag inom olika branscher. Samtidigt har servicekonceptet utvecklats och hållbarhet varit en central del i förädlingen, bland annat genom energieffektiviseringar och mobilitetslösningar.

– Förlängningen med Ericsson och det nya avtalet med myndigheten visar hur rätt kombination av läge, innehåll och långsiktig utveckling skapar attraktiva miljöer för kunskapsintensiva verksamheter. Vi har haft ett långsiktigt fokus på att utveckla fastigheterna på Mobilvägen, och det är glädjande att se hur området idag rymmer en bredd av verksamheter med Ericsson som en av de viktigaste aktörerna, säger Ulrika Hallengren, vd för Wihlborgs.

Ericsson har nyligen förlängt med Atrium Ljungberg i Göteborg och med Corem i Kista, Stockholm. Dock har telekomjätten och Vasakronan ännu inte kommit överens om en förlängning i Kista.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Alecta säljer överraskande – när Blanks offensiv fortsätter

Fastighet om nästan 10 000 kvm i Stockholmsområdet byter ägare.

Så vill Vasakronan göra om TV4-huset

Planerar för hela 58 000 kvm BTA. Flera fastighetsägare i närområdet smider planer.

Nya Norrholma ger sig in i hett segment

Vill nå 1 miljard i fastighetsvärde inom 36 månader.

Skogestig om Ericssons resterande 65 000 kvm i Kista

FV berättar om Ericssons förhyrningar, fastighet för fastighet. Vd Johanna Skogestig berättar om planerna.

Fokuserar på det verksamhetskritiska

FV Fokus. FV frågar ut David Träff, vd på Logistri.  Om verksamhetsperspektivet i förvärvsstrategin. Fördelarna med triple net-avtal.  Att växa med disciplin.

Affärsanalys

Geopolitikens skugga tar över affärerna

En 8,2-miljardersaffär med sju fastigheter.

Lista: Följ vakanserna för de stora kontorsbolagen

Läs om vakansutvecklingen sedan 2021 för investerare som fokuserar på kontor – bolag för bolag.

Myndighet bantar med 30 procent mitt på Södermalm

Var med och fyllde upp den stora fastigheten efter projektutvecklingen. FV berättar om den nya hyran.

Harry Klagsbrun köper mer på Östermalm

Fastighet om 2 400 kvm i korsningen Brahegatan/Kommendörsgatan.

Krönika

Systemet knakar – och regeringen skruvar i presumtionshyran…

Regeringen finjusterar reglerna för nybyggda hyror. Mer förutsägbarhet utlovas – men de större låsningarna på bostadsmarknaden består.

Hyr 1 800 kvm på Sturegatan

Hyr flera våningsplan, inklusive butiksyta.

Lämnar Sturekvarteret – nu fullt hos KLP på Kungsholmen

Hyr 1 600 kvm, varav två butikslokaler.

Tre team vann hett område

Fult område ska få ett rejält lyft, Vatten- och citynära läge ska bli attraktivt.

Tillbaka till förstasidan