Wallenstam säljer byggrätter i Mölnlycke Fabriker till Obos

Som ett led i utvecklingen av Mölnlycke Fabriker säljer Wallenstam en fastighet med byggrätter till OBOS. Byggrätterna omfattar möjlig byggnation av cirka 120 bostäder. Priset är 90 miljoner. Fastigheten är en del i det stadsutvecklingsområde som Wallenstam äger och har utvecklat under många års tid.

Annons

I Mölnlycke Fabriker har Wallenstam sedan tidigare byggt cirka 500 hyresrätter och därigenom skapat en levande stadsdel med bostäder, kommersiella lokaler, café, restauranger och idrottshallar. Området är vackert beläget vid Massetjärn, nära kollektivtrafik och Mölnlycke centrum.

– Vi tycker att det är bra att komplettera området med bostadsrätter och därför känns det roligt att lämna över dessa byggrätter till en aktör som är specialiserad på just det. Vi välkomnar OBOS som aktör till Mölnlycke Fabriker och ser fram emot att fortsatt förvalta och utveckla det här fina området, säger Marina Fritsche, regionchef Göteborg och vice vd Wallenstam AB.

De aktuella byggrätterna möjliggör byggnation av cirka 120 bostäder. Fastigheten Härryda Mölnlycke 1:167 säljs via bolag till ett överenskommet fastighetsvärde om 90 Mkr. OBOS tillträder fastigheten den 27 maj 2025.

– Det är mycket glädjande att OBOS kan vara med i slutskedet av Mölnlycke Fabrikers omvandling och bidra med moderna bostadsrätter i varierande storlekar. Projektet ligger mycket fint i området och passar perfekt in i OBOS strategi att växa i Göteborgsregionen, säger Sofia Ljungdahl, VD för OBOS Nya Hem.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Porträtt

Växlar upp i nya lägen

Pandox vd rattar storaffärer i en bransch som åter visar stor framtidstro.

FV Quiz

FV Quiz: Vad kan du om kända hotell?

Vad heter ägarfamiljen bakom Elite? Vad står a:et för i Petter A Stordalen? Testa dina hotellkunskaper!

Castellum och Vasakronan kan bli stora vinnare

En handfull stora fastighetsbolag redo att hugga hyresgäster som måste lämna.

Möjlig drömaffär av Mengus – i skakig marknad

Intervju med Per Niklasson.

Nya Vera köpt 75 000 kvm via tolv affärer

Döpt bolag efter Sveriges första kvinnliga ingenjör.

Vasakronan hyr ut 6 300 kvm

Hyr ut hel fastighet på Kungsholmen i Stockholm.

PP Pension hyr ut 3 600 kvm till myndighet

Fullt uthyrt i attraktivt läge i närheten av centralen.

Eurocommercial förvärvar för över miljard

Handelsplats om hela 45 000 kvm byter ägare.

Tidigare förslag skrotas – hela 2 miljarder för dyrt

Stort fiasko. Tillbaka till ritbordet.

Ger grönt ljus för nya Nobelhuset – vill justera AL:s projekt

Vill se förändring i stort centralt projekt i Stockholm.

Balder gör jätteförsäljning

150 000 kvm lokaler ingår i transaktionen.

Urban Partners säljer 27 000 kvm till Northern Horizon

Sex fastigheter ingår i transaktionen.

Tillbaka till förstasidan