Wallenstam säljer bostadsfastighet i Göteborg

Wallenstam säljer en bostadsfastighet på Plantagegatan 13-15 (Masthugget 1:4-5) i Göteborg till en bostadsrättsförening bildad av hyresgästerna. Fastigheten omfattar 1870 kvadratmeter, varav 1711 utgörs av bostadsyta. Köpeskillingen uppgår till 34 miljoner kronor och värderingen per den 31 december 2004 uppgick till 33,1 miljoner.

Wallenstam säljer bostadsfastighet i Göteborg

Wallenstam har sålt en bostadsfastighet på Örnehufvudsgatan 7 i Göteborg (Johanneberg 47:4) till en bostadsrättsförening. Fastigheten omfattar 1886 kvm. Köpeskillingen uppgår till 39 mkr (cirka 20 700 kr/kvm) vilket är cirka 9 procent över Wallenstams senast gjorda värdering. Bostadsrättsföreningen har tillträde 30 juni 2004.

Wallenstam säljer bostadsfastighet i Göteborg

Wallenstam säljer en bostadsfastighet i Bagaregården, Göteborg. Försäljningspriset uppgår till 14,2 Mkr och köpare är Fastighets AB Knut Hansson, som tillträder fastigheten vid årsskiftet. Fastigheten ligger utanför Wallenstams övriga fastighetsbestånd och försäljningen innebär således en effektivisering av Wallenstams fastighetsförvaltning.

Wallenstam säljer bostadsfastighet i Göteborg

Wallenstam har sålt en mindre bostadsfastighet om 1 000 kvm i Kålltorp i östra Göteborg. Köpare är Peab Väst som betalar 6,5 miljoner kronor för huset. Affären ger Wallenstam en reavinst på 2 miljoner samtidigt som förvaltningsresultatet påverkas positivt.

Fler Nyheter från förstasidan

Microsoft köper fastighet för 320 miljoner

Planerar stor satsning.

Nära köpa för 270 miljoner

Icke bindande avtal för tio fastigheter.

Matjätte köper restaurangkedja i Stockholm

Har i dag sex enheter om 4.959 km. Restaurangkonceptet efterfrågas av fastighetsägare. Vill växa i Sverige.

Brunswick säljer sin andel i Hemmaplan till Bonnier

Förvärvat i områden som som präglas av socioekonomiska utmaningar.

2023 års vinnare i Sweden Green Building Awards

10 vinnare utsedda.

Förvärvar med potential på Ekerö

Söker ytterligare nya affärsmöjligheter.

Granitors multikvarter i Malmö fylls och växer

Ny målgrupp för andra etappen. Se flera bilder.

Affär för 340 mkr – har varit med sedan Odd Molly

Nybyggd logistikfastighet byter ägare.

Hyllie Terrass: Foto: Viktor Holm

Skanska avyttrar Hyllie Terrass för 730 miljoner

Femte affären till nya bolaget. Summerar drygt 5 miljarder kronor.

Savills IM säljer logistikportfölj

En total uthyrningsbar area om 93.000 kvm. FV berättar om fastigheterna som ingår – bland annat en av Sveriges största.

Förvärvar tre från SBB

FV listar avyttringarna som summerar till 1,3 miljarder kronor.

Internationell matjätte öppnar i Mall of Scandinavia

Har ytterligare sju restauranger i Sverige på gång under 2023 och 2024.

Cibus rekryterar vd

Nya vd:n har bakgrund hos Vasakronan, Ica Fastigheter och Catella. Berättar för FV om nya jobbet.

Tillbaka till förstasidan