Wallenstam bygger 325 lägenheter i Göteborg

Wallenstam har fått två markreservationer i Göteborg, en vid Lagerströmsplatsen och en i Hovås Lyckhem. Totalt ska Wallenstam bygga 325 lägenheter på tomterna.

Wallenstam har fått markreservationen vid Lagerströmsplatsen tillsammans med Balder och Tornet.

– Vi ser fram emot att vara med och bidra till fler nya bostäder till Göteborg och ser mycket positivt på båda markreservationerna, nu hoppas vi på en smidig detaljplaneprocess för att kunna starta byggnationen inom en snar framtid, säger Marina Fritsche, regionchef på Wallenstam.

Markreservationen omfattar totalt 200 bostäder på mark på båda sidor av Norra Gubberogatan.

Tillsammans med Balder och Tornet har Wallenstam tidigare lämnat in en projektidé som omfattar en överdäckning av E6:an och Västkustbanan för att kunna knyta samman Gårda och Olskroken med tät stadsbebyggelse, vilket skulle innebära ytterligare bostäder. Kommunen har inte tagit något beslut i den frågan ännu.

Markreservationen i Hovås Lyckhem omfattar cirka 125 bostäder i flerbostadshus.

En förutsättning i båda markreservationerna är det avtal som Wallenstam har tecknat med fastighetskontoret om att lämna ett antal lägenheter i ordinarie bostadsbestånd för kommunens arbete med att klara bostadsanskaffningen för nyanlända.

– Utöver positiva besked i markreservationerna känns det för oss både viktigt och bra att fortsatt kunna bistå i kommunens viktiga arbete med att lösa boendesituationen för nyanlända genom befintligt bostadsbestånd, vilket vi redan är igång med sedan en tid tillbaka, säger Marina Fritsche, regionchef för Wallenstam.

Båda markreservationerna har positivt planbesked men vissa frågor återstår att utreda i detaljplanearbetet.

Missa inte! Fastighetsdagen Göteborg

Den 27 april är det dags för Fastighetsvärldens heldagsseminarium Fastighetsdagen Göteborg. Det äger rum på Radisson Blu Scandinavia Hotel, Göteborg.

Se fullständigt program och möjlighet till anmälan här.

Fler Nyheter från förstasidan

Lars Göran Bäckvall avliden

Medgrundaren till NP3 och tillika styrelseledamoten i bolaget och i Emilshus har avlidit.

Stor jätte ännu osåld

Försäljningsplan gick inte i mål. 57.000 kvm omtyckt handel – men med minst ett stort frågetecken.

Lämnar Rikshem – blir vd för stor allmännytta

Äger cirka 10.000 bostäder.

Skiftar Selin-bolag som motpart i affär om 440 mkr

”Vi är mycket glada över att ha förvärvat denna fastighet”.

Bolagen som höjer hyrorna mest 2023

Snittet för hyreshöjningarna landar på 4,12 procent.

”Ingen ljusning i sikte under resten av 2020-talet”

Ny marknadsrapport för bostadsmarknaden.

Cibus nyemission växte

Ökades på med 130 mkr under torsdagskvällen – med rabatt om 10 procent mot börskursen. Ska lösa obligationslån.

Snabb affär nära Östermalmstorg

Från start till full betalning tog processen endast 15 dagar.

Vill sälja klassisk arena

FV berättar om fastighetsägandet runt om i landet.

Miljardaffär med köpcentrum

Två välkända handelsanläggningar byter ägare.

Köparens 7:e och 8:e köpcentrum

Proppen ur. FV summerar att 16 välkända anläggningar bytt ägare sedan 2020.

Realplay

En säsong med återbruk – och obligationer

Det senaste året har Realplay producerat ett 30-tal program, några av dem väckte extra intresse och FV listar här dessa godbitar.

JM säljer för 676 miljoner

Plötsligt en stor bostadsaffär. FV berättar om köparen.

Bostäder i clinch med stigande räntor

De ”säkra” intäkterna räcker inte för att försvara aktiekurserna.

Tillbaka till förstasidan