W-Invest storsatsar på handelsområde

Annons

Investerar halv miljard – Utmanar giganten Marieberg med attraktivt läge. Handelsaktörerna i Örebro har de senaste åren gjort investeringar med avsikt att åter lyfta orten till en nivå som riktigt stark köpstad. Alecta har lyft köpcentrum i centrum och Steen & Ström har satsat i
Marieberg, en mil söder om centrum. Nu är lokala W-Invest, som ägs av Johan Willerman, redo för en satsning på närmare 450 miljoner kronor i en första etapp i området Boglundsängen.

– Det är ett helt fantastiskt läge, strategiskt beläget utmed E18 och E20 och med egen utfart. Till den absoluta stadskärnan är det endast 1,5 kilometer och det finns 70 000 boende inom gång- och cykelavstånd. Området ligger i norra Örebro och det är där de flesta Örebroarna bor, säger Johan Willerman till Fastighetsvärlden, om området som ligger vid Eurostop.

För ungefär fyra år sedan gjorde bolaget sitt första köp i området (från Plantagen) och därefter har flera fastigheter förvärvats. För några veckor sedan tillträddes fastigheter som inhandlats från Alecta och Swegonkoncernen.

– Några fastigheter ska rivas, andra ska användas. I en första etapp räknar vi med att uppföra 50 000 kvadratmeter nya handelslokaler.

Två prestigefyllda hyresgäster har nu tecknat hyreskontrakt. Det handlar om CityGross som med 11 000 kvadratmeter öppnar sin första butik i Närke samt Systembolaget som tecknat kontrakt om 1 200 kvadratmeter, vilket ska bli en flaggskeppsbutik.

Willerman berättar även att det finns planer på en andra etapp som ger en fördubbling.

Missa inte! Fastighetsdagen Örebro 2025

Den 4 september är det dags för Fastighetsvärldens heldagsseminarium Fastighetsdagen Örebro 2025. Seminariet äger rum på Conventum, Örebro.

Se fullständigt program och möjlighet till anmälan här.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Nedräkning inför späckad Almedalsvecka

Med den trevligaste trädgården under Almedalsveckan bjuder Fastighetsvärlden in till hela 28 olika programpunkter under tisdag och onsdag.

AMF Fastigheter hyr ut 3.000 kvm i Moodkvarteret

Tecknat tre hyresavtal för kontorslokaler.

Fortsätter expandera – nytt stort förvärv i Newcastle

Grundare av Ailon gör ytterligare förvärv.

C&W hoppas på jackpot i city

”Det ska bli spännande att se vem som drar det längsta strået”.

Global betaljätte öppnar Nordenkontor i NK-huset

Hyr hela 2.800 kvm.

Satsar på hotell vid Östermalmstorg

”Platsen är perfekt för ett mindre boutique-hotell.”

”Måste kavla upp ärmarna och bli relevanta”

Tre experter om att åter fylla kontoren.

Domkyrka säljer mark för bostadsutveckling

Första markförsäljningen av tretton.

Öppnar första butiken inom tullarna

Ännu en friluftsvarumärke till anrik Stockholmsgata.

Obos, Örgryte

Obos köper pausat bostadsprojekt

Omfattar 93 bostäder i attraktivt område.

Ica öppnar 1.600 kvm butik i Nordstan

Etablerar sig över två plan vid Västlänkens kommande uppgång.

Lista: Allt hetare kring logistik – trots oroande höga vakanser

Vakansutvecklingen för 28 delmarknader inom det heta logistiksegmentet. Se lista.

Vill se omsättningsbaserad hyra inom coworking

Duo inom segmentet om de tuffa tiderna. Har tillsammans 80.000 kvm.

Tillbaka till förstasidan