Vincero säljer till Klövern i Örnsberg

Vincero Fastigheter säljer två kontorsfastigheter i Örnsberg, i sydöstra Stockholm, till Klövern. Fastigheterna omfattas av en möjlig byggrätt om cirka 270 bostäder.

Annons

Tango har agerat rådgivare i transaktionen och Born har agerat legal rådgivare åt Vincero Fastigheter. Walthon har agerat legal rådgivare åt Klövern.

– Vi är stolta över att vara en drivande kraft bakom den omfattande stadsutvecklingen i Örnsberg, där vi efter denna försäljning har kvar byggrätter om ca 200 bostäder i området. Försäljningen är ett viktigt steg i vår strategi att renodla vår byggrättsportfölj till nyproduktion av bostäder i starka lägen i Stockholmsregionen, säger Andreas Rutili, vd på Vincero Fastigheter.

Örnsberg är under omvandling från ett kontors- och industriområde till en blandad stadsmiljö med bostäder, förskolor och verksamheter. Fastigheterna som avyttras ligger nära Mälaren, i anslutning till Aspudden, och med god tillgång till grönområden och tunnelbana.

– Vi är glada över förvärvet som ligger i linje med vår strategi att bygga hållbara bostäder i citynära lägen. Vincero Fastigheter har lagt en stark grund för områdets utveckling som vi nu ser fram emot att vidareutveckla, säger Rickard Langerfors, vd på Klövern.

Fastigheterna är uthyrda till kommersiella hyresgäster vid tillträdet, vilket ger goda förutsättningar för en successiv och väl förankrad utvecklingsprocess. Detaljplanen beräknas bli antagen under fjärde kvartalet 2025, med planerad byggstart cirka sex månader efter att den vunnit laga kraft.

– De gamla tegelbyggnaderna kommer att bevaras och byggas på med fler våningar i linje med vårt stadsomvandlingsprojekt i Kista. Med hög grad av återbruk i stomme och fasad kommer vi att utveckla moderna bostäder. Lägenheterna kommer att tilltala en bred demografisk grupp, såväl små som lite större hushåll, säger Sofia Bredberg Hanser, affärsutvecklingschef på Klövern.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Dom: Jättejubel hos Vasakronan och Wallenstam

Grönt ljus för projekt om 130 000 kvm.

Coworkingbolag hyr 2 500 kvm i Hagastaden

Satsar på nytt koncept. Öppnar femte anläggningen.

SBB krymper rejält efter affär – ny ledningsgrupp

Bantar personalstyrkan kraftigt.

Capman köper 478 lägenheter i 08-området

Köper två bostadsprojekt via forward funding.

Vasakronan och White gjorde som Ingmar Bergman

Föll på mållinjen när Mipim Awards delades ut. Antalet blågula vinster kvar på nio.

Replik: Vi driver branschen tillsammans  – lyft luren, SOCK

Efter kritik om att Coworking Awards inte är ett oberoende pris kommer replik från Workarounds vd.

Savills köper konkurrent

Priset är drygt 10 miljarder kronor.

Lista: Stockholms bästa kontor

95 experter korar Stockholms absolut bästa kontorslokal.

25 procents hyresrabatt – om du motverkar ålderism

Skandia Fastigheter bakom det unika erbjudandet.

Krönika

Floskler om stadens framtid –⁠ men tyst om ekonomin

Louise Lindquist Sassene: ”När den ekonomiska verkligheten inte diskuteras riskerar stadsdebatten att bli just det den ofta låter som: visioner utan finansiering. Eller floskler staplade på varandra.”

Andreas Broryd, Nathalie Jörqvist, Nathali Häggberg, Amanda Bjurström, Max Olsson, från The Works, Västra Järnvägsgatan 3.

De vann Årets Coworking Awards 2025

Här är alla sex vinnare på årets gala.

Klöverns nya vd om målet att bli ledande

Siktar mot börsen.

Olov Holst, nationell samordnare för Kriminalvårdens utbyggnad.

Experten: Kriminalvården måste öka byggtakten

”Inte särskilt många fastighetsägare som klarar den här storleken på projekt.”

Akademiska Hus miljardsatsar i norr

Bolagets största satsning hittills.

Tillbaka till förstasidan