Johan Davidson, statssekreterare.

Regeringen: Vill öka tillgången till byggbar mark

Inga bostäder utan bostadspolitik, eller? Johan Davidson, statssekreterare till infrastruktur- och bostadsministern, drog igenom alla övergripande mål från regeringen. Målet: att öka tillgången på byggbar mark.

Annons

– Vi ska öka tillgången på byggbar mark. Det kan hävdas att det finns jättemycket mark, men det är inte alltid den är lönsam och i många tillfällen handlar det om att ingen vill bo just där, säger han.

Enligt Johan Davidson måste regeringen förändra byggreglerna som han menar har blivit ett lapptäcke. Det ska bli regelförenklingar, onödiga regler ska tas bort och ledtiderna i byggprocesser ska kortas.

Regeringen vill också att fler ska kunna äga sitt boende, vilket slog igenom i den utredning som nyligen presenterades om bland annat sänkt bolånetak. Men, man vill också att det ska bli enklare att nyttja och omvandla det befintliga beståndet, som kan handla om kontorsfastigheter som kan omvandlas.

– Vi vill göra rent hus med en massa onödiga regler som hämmar bostadsbyggandet. Vi har exempelvis Boverkets nya byggregler. I grunden tar vi bort alla de där detaljerade reglerna från den 1 juli. Nu ska i stället funktionsbaserade byggregler införas, där de inte ska vara lika detaljbundna längre. Det öppnar för nya kreativa lösningar och där man kan utnyttja det befintliga fastighetsbeståndet bättre. Det är för krångliga regler i dag och i och med de nya reglerna blir det rimligare kravnivåer.

Mer har hänt. Strandskyddet har till viss del tagits bort vid mindre sjöar och vattendrag. Det är ett första steg, enligt Johan Davidson.

– Vi har tillsatt en utredning för att gå längre. Vi måste kunna bygga där folk vill bo. Det kommer inte att konkurrera ut naturvärden.

Man har också beställt en utredning vad gäller presumtionshyror där man vill återställa presumtionshyressystemet, så att fastighetsbolag ska kunna få ihop kalkylerna.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Konkurstakten bromsar in – vakanser kan bli nästa smäll

Fastighetsägare bör hålla ett extra öga på hyresgäster från en handfull branscher. Ebie lyfter varningsflagg.

Helamerikansk affär om 670 mkr i Sverige

Totalt nästan 50.000 kvm lokaler ingår i transaktionen.

Ikano förvärvar 300 bostäder

”Vi tittar aktivt på olika affärsmöjligheter på våra marknader”.

Nöjessatsning i Täby i konkurs – bakslag för URW

Totalt nästan 5.000 kvm berörs.

Liseberg stämmer Trygg-Hansa – miljardkrav

Vd:n: ”Vi ser därför ingen annan väg framåt än att lämna in en stämningsansökan”.

Stordalen tar över från Scandic på Gotland

”Det är ingen hemlighet att Strawberry älskar Gotland”.

”En hyresuppgång är bara en bonus i kalkylen”

Byggstartar 414 bostäder. Vd:n berättar om den ekonomiska kalkylen.

Så mycket har Heimstaden Bostad sålt för

FV summerar. Målet är att sälja för 20 miljarder kronor.

Köpt för halv miljard

Förvärvat fastigheter om nästan 30.000 kvm. Passerar 3 miljarder.

Hyr ut vid Vita huset

Tecknar avtal om 6.500 kvm i nybyggt kontorshus.

Köper stort när Heimstaden Bostad börjar sälja

Gjort förvärv för över 2 miljarder kronor i år. Hela 568 lägenheter ingår nu.

Tre välkända i Solna till salu – fågel eller fisk?

Såldes senast för totalt 5 miljarder kronor. Tre bolag har separat startat säljprocesser för kontorsfastigheter som summerar hela 90.000 kvm lokaler. FV berättar mer.

JM säljer för 700 mkr i Järfälla

Fastigheten innehåller drygt 200 bostäder.

Tillbaka till förstasidan