Cathrine Holgersson, Sveriges Allmännyttan

”Vi kan inte slå undan bostadsbidraget”

Sveriges Allmännyttan har 300 medlemsbolag med 1 miljon hyresrätter runt om i Sverige. Tidigare har marknaden pratat om bostadsbrist och ett underskott av bostäder. I dag har det vänt. Enligt Cathrine Holgersson, vd på Sveriges Allmännytta, är marknaden tudelad.

Annons

– I höstas kunde vi se att vi hade 7.300 vakanser. Vi kan se att variationerna över Sverige är stora där vakanserna ökar både i storstadsnära områden och i de mindre samhällena. Vi gjorde en pulsmätning i våras och ser att det ökar ännu mer och går åt helt fel håll. Nu har våra mellanstora städer också vakanser.

– Det är en tuff utmaning. Vi föder mindre barn, dessutom har vi en väldigt låg inflyttning i många kommuner. Den kombinationen gör att de orter som för 20 år sedan en utmaning är tillbaka där, och kanske till och med har det ännu värre.

Hälften av de 7.300 vakanta lägenheterna har varit vakanta i mer än tre månader. Det finns bolag som ligger på 30 procent vakanser. Enligt Cathrine Holgersson ligger den största delen av vakanserna i icke-attraktiva områden där det antingen inte finns en betalningsvilja eller betalningsförmåga. Ofta ligger de i C-lägen i stora städer och i mellanstora städer. och det har gjorts ROT-renoveringar i dem. Hyrorna har därmed gått upp.

– Det tillfälliga tillägget i bostadsbidraget tas bort helt den 1 januari. Det har varit en viktig tegelsten för att människor ska ha betalningsförmåga. Vi kan inte bara slå undan det här.

– Man skulle behöva införa ett rot-avdrag för den här typen av lägenheter så att de här renoveringarna. Skulle man införa ett rot-fördrag för den här typen av lägenhet skulle renoveringarna inte behöva bli så dyra och därmed behöver inte hyrorna höjas.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Stordalen tar över från Scandic på Gotland

”Det är ingen hemlighet att Strawberry älskar Gotland”.

”En hyresuppgång är bara en bonus i kalkylen”

Byggstartar 414 bostäder. Vd:n berättar om den ekonomiska kalkylen.

Så mycket har Heimstaden Bostad sålt för

FV summerar. Målet är att sälja för 20 miljarder kronor.

Köpt för halv miljard

Förvärvat fastigheter om nästan 30.000 kvm. Passerar 3 miljarder.

Hyr ut vid Vita huset

Tecknar avtal om 6.500 kvm i nybyggt kontorshus.

Köper stort när Heimstaden Bostad börjar sälja

Gjort förvärv för över 2 miljarder kronor i år. Hela 568 lägenheter ingår nu.

Tre välkända i Solna till salu – fågel eller fisk?

Såldes senast för totalt 5 miljarder kronor. Tre bolag har separat startat säljprocesser för kontorsfastigheter som summerar hela 90.000 kvm lokaler. FV berättar mer.

JM säljer för 700 mkr i Järfälla

Fastigheten innehåller drygt 200 bostäder.

Hyr hela 3.300 kvm mitt på Drottninggatan

FV berättar om villkoren bakom hyreskontraktet.

Advokatfirma signerat högst upp vid Slussen

Området vid nya Slussen blir allt hetare. Sannolikt väldigt hög hyresnivå.

Transaktion med 100.000 kvm logistik

Läs om de tre aktuella fastigheterna.

Vann kampen om Länsstyrelsen

Hyreskontrakt om 3.400 kvm klart och signerat. Lämnar fastighet som nyligen ingick i miljardaffär.

Skanska investerar 1,4 mdr i etapp två av Solna Link

Går vidare efter den stora uthyrningen.

SOJ räknar med att dubbla hyran efter Nasdaq

”Vi ligger i långt framskridna förhandlingar med flera hyresgäster”.

Tillbaka till förstasidan