default

Verdion hyr ut 8.000 kvm i Södertälje

Logistikexperten Verdion har tecknat det första hyresavtalet i sin nyutvecklade logistikfastighet i Södertälje, söder om Stockholm.

Annons

Söderenergi AB, ett ledande svenskt företag inom grön energi, med bas i Södertälje, har tecknat avtal om 7.893 kvm. Lokalen omfattar 6.483 kvm lager, 552 kvm entresol samt 858 kvm kontors- och personalytor. Tillträde är planerat till den 1 augusti 2025.

Söderenergi, som producerar fjärrvärme och el till södra Storstockholm, kommer att använda lokalerna för lagerhållning av reservdelar kopplat till underhåll av bolagets produktionsanläggningar för att säkerställa en stabil och förutsägbar energiproduktion i regionen. Bolaget energiomvandlar årligen cirka en miljon ton avfall från skogsindustri och återvinningsföretag, vilket motsvarar fjärrvärme till omkring 300.000 innvånare och el till cirka 100.000 hushåll.

Detta är den första av tre enheter i byggnaden som totalt omfattar 31 546 kvm. Ytterligare två enheter om cirka 8 800 kvm respektive 14 850 kvm finns tillgängliga. Den 68.850 kvm stora tomten är belägen i Gärtuna , ett väletablerat logistikläge i östra Södertälje. Gärtuna ligger mindre än 10 minuter från motorvägen E20 och 15 minuter från Södertälje Hamn. Verdion siktar på att uppnå hållbarhetsbetyget BREEAM Excellent.

Anders Johansson, Head of Leasing – Sweden, på Verdion:

– Det här är en viktig uthyrning som påvisar den stora efterfrågan avseende lagerlokaler här i Södertälje och möjligheten att säkra moderna, energieffektiva lagerlokaler för att stödja långsiktig tillväxt.

Nicklas Stavström, Inköpschef Söderenergi:

– Vi ser mycket positivt på detta och ser med tillförsikt fram emot samarbetet framåt. Genom detta avtal så säkrar vi möjligheten att lagerlägga nödvändig utrustning i direkt närhet till vår huvudsakliga produktionsanläggning vilket ger oss flera strategiska fördelar. Vi får moderna lokaler som är anpassade för ändamålet.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Lista: Allt hetare kring logistik – trots oroande höga vakanser

Vakansutvecklingen för 28 delmarknader inom det heta logistiksegmentet. Se lista.

Vill se omsättningsbaserad hyra inom coworking

Duo inom segmentet om de tuffa tiderna. Har tillsammans 80.000 kvm.

Platzer och Catena säljer för 385 mkr – låg yield

Jv säljer fastighet med 14.850 kvm uthyrningsbar yta. Fullt uthyrd till Volvo.

Corem säljer för 1,7 miljarder

Portfölj om fem fastigheter byter ägare.

Vårdjätte utökar med 50 procent i centrala Stockholm

Haft förhyrning sedan 2020.

Hyr ut 2.500 kvm till Kungliga Operan

Utökar sin närvaro i Gasverket.

Överklagar dom om tvångsköp i Traneberg

Stockholms stad ansöker om ytterligare fem års tvångsförvaltning.

Axfast hyr ut till lyxkrog vid Gustav Adolfs torg

Uppmärksammade stjärnkrögare lägger ner hyllad Michelinkrog och öppnar på ny adress.

AIK Fotboll till Råsta – där Ibrahimovic fick nobben

Nytt användningsområde.

Stockholm tar strid för ny miljözon

Överklagar Länsstyrelsens beslut. Hoppas öppna zonen i vinter.

Erséus i stor intervju – ger sin syn på Ericssons framtid

FV Fokus. Intervju med Thomas Erséus. Kan kontorshyran rasa? Kämpigt för butiker i Mood-kvarteret Succén med WSP till Marievik Ger sin syn på Ericssons framtid Det nya kontoret.

Giles Membrey, Rioja Estate Ltd. Löddeköpinge. Malmö Designer Village.

Nu startar bygget av 27.000 kvm lyxoutlet

Beräknas kosta 1,8 miljarder. ”En stor dag – nu får vi ett datum för öppning.”

Tillbaka till förstasidan