Veidekke får bygga nya SEB-kontoret för 1,7 miljarder
Kontor om 90.000 kvm BTA byggs – Byggstart våren 2015. Det blir Veidekke som bygger SEB:s nya huvudkontor i Arenastaden, Solna. För det norska byggföretaget är detta det största kontorsprojektet någonsin i Sverige. Den totala kontraktssumman är på 1,7 miljarder.
Fabege har tidigare nästan alltid valt Peab för sina stora projekt och att Veidekke skulle hålla sig framme vid det här projektet var oväntat.
– Vi är mycket glada och stolta över att Fabege har gett oss detta stora förtroende. En utmaning vi tar till oss med stor ödmjukhet. Vi har en stark ambition inom Veidekke att ytterligare stärka vår position i Sverige som en av de mest spännande aktörerna i branschen, säger Per-Ingemar Persson, VD Veidekke Sverige
För att gå i land med projektet kommer Veidekke att använda sig av sina dotterbolag Veidekke Entreprenör i Norge, Veidekke Bygg Stockholm samt Arcona. Veidekke är dock inte en helt ny samarbetspartner för Fabege. Bolaget har byggt på Lästmakargatan och renoverat fastigheten Nöten i Solna. Både projekten summerar cirka en halv miljard kronor.
Totalt handlar det i Arenastaden om nyproduktion av kontorslokaler om cirka 90.000 kvm BTA i nära anslutning till Mall of Scandinavia. Byggnaden är uppdelad på tre hus som binds samman med glasövergångar. Huskroppen närmast pendeltågsstationen blir den högsta.
Klas Holmgren, projekt- och förädlingschef på Fabege:
– Att Veidekke får förtroendet att bygga SEB:s nya kontor beror dels på att de presenterat en imponerande laguppställning med kompetens från hela Skandinavien, dels på att vi har ett mycket stort förtroende för dem baserat på tidigare gemensamma projekt.
Svevia har för entreprenaden för marken och Veidekke räknar med att börja bygga under våren 2015.
Fastighetsvärlden Idag 2014-11-05
