Illustrationsbild över Vecturas projekt i Hagastaden

Vectura stärker styrelsen med Per Nilsson och Carola Lavén

Vectura Fastigheter stärker styrelsen genom att välkomna två nya ledamöter: Per Nilsson, vd för John Mattson, och Carola Lavén, vd för Ikano Bostad.

Annons

Tillskotten är ett led i Vecturas fortsatta utveckling och ambition att ytterligare stärka bolagets position inom utveckling av innovativa och hållbara kunskapsintensiva kluster över Sverige.

Per Nilsson är idag vd för John Mattson, en fastighetsägare med fokus på bostadssegmentet. Han har tidigare haft ledande roller inom förvaltning samt projekt- och affärsutveckling på Klövern och Akademiska Hus, med särskilt fokus på utveckling av innovationsmiljöer. Per har även tidigare varit styrelseledamot i Kista Science City. Med sin breda erfarenhet från både projektutveckling och förvaltning, samt sin nuvarande operativa roll i branschen, kommer Per bidra med djup kompetens och värdefulla perspektiv till Vecturas styrelse. Han har en omfattande ledarerfarenhet och ett starkt nätverk.

Carola Lavén är vd för Ikano Bostad, en långsiktig fastighetsägare inom bostadssegmentet med både aktiv förvaltning och projektutveckling. Hon har tidigare varit vd för Besqab samt haft ledande roller inom Castellum, NCC Property Development och Atrium Ljungberg. Carola är idag styrelseledamot i Grand Hôtel och Svenskt Näringsliv, och har tidigare varit styrelseledamot i Veidekke. Med sin omfattande erfarenhet och nuvarande operativa roll i fastighetsbranschen bidrar hon med stark affärsförståelse, gedigen ledarskapserfarenhet och ett brett nätverk.

– Vi är mycket glada över att välkomna Per Nilsson och Carola Lavén till Vecturas styrelse. De har båda gedigen erfarenhet från ledande positioner i fastighetsbranschen och tillför värdefulla perspektiv som stärker styrelsen. Deras erfarenheter blir viktiga i vår fortsatta utveckling av kunskapsintensiva och hållbara miljöer, säger Johan Bergman, styrelseordförande i Vectura.

Vectura utvecklar och förvaltar destinationer där forskning, näringsliv och samhälle möts, med målet att skapa miljöer som främjar innovation, samverkan och hållbar tillväxt.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Äger hus i 31 av 65 riskområden ”Det blir bättre”

Delar även ut beröm till polisen. Victoriahem, Stena Fastigheter och Uppsalahem om prioriterat arbete.

Torleif Falk, Nobel Center i Slussen och Gamla Stan

Intervju med stadsarkitekten: ”Nedslagen över ytligheten”

FV Fokus Intervju med Torleif Falk  Synen på Nobel och Slussen  3 smultronställen i Stockholm  Det mest frustrerande på jobbet  10 år som stadsarkitekt – vad händer härnäst?

Första spadtaget för Sveriges största fängelse

110 000 kvm och drygt 800 intagna.

Catena säljer två för 430 mkr

Säljer nästan 10 procent över värdering.

Bild på klubbhuset DIF Elitfotboll Kaknäs

Här är Årets Stockholmsbyggnad 2026

”Brukar jaga cup- och sm-titlar, så detta var något nytt.”

Panattoni laddar för udda storsatsning i syd

Kan bli en av de större etableringarna i Norden.

Bockasjö och Next Step Group redo satsa 2 miljarder

Jv:t lanserar sitt andra stora projekt.

Fastigheten Uggleborg 12 på Vasagatan, mittemot centralstationen. Foto: Convendum. Foto Anna Reinfeldt: Gustav Kaiser. Montage: Fastighetsvärlden.

Vasakronan hyr ut 5 400 kvm i Stockholm city

Tecknat tre kontrakt i fastigheten Klara C på Vasagatan 16.

Krönika: Mona Kjellberg

Vi har byggt in oss i ett hörn

Varför byggs det inte där behoven är som störst? I en FV-krönika granskas glappet mellan bostadsbehov, politiska beslut och människors faktiska möjligheter att flytta.

Rutinerad toppduo lämnar Akademiska Hus

Båda har suttit i företagsledningen i mer än tio år.

Gör en handfull affärer i Stockholm och Linköping

FV berättar om de fyra fastigheterna.

Union köper DNB Næringseiendom

Kommer förvalta fastigheter för cirka 50 miljarder kronor.

Så här häftigt ska Riksbyggen bygga

Kompletterar höghus med en byggnad som kragar ut över vattnet.

Tillbaka till förstasidan