Vd för Kalmarhem lämnar för mindre bolag

Efter sju år som vd i Kalmarhem har Per Stephani valt att söka sig vidare till ett nytt uppdrag som vd för Mörbylånga bostads AB. Därmed går han till ett bostadsbolag som är en sjättedel så stort. Tillförordnad vd för Kalmarhem blir Johan Frick.

Annons

Kalmarhem har cirka 4.700 lägenheter i jämförelse med Mörbylånga bostad som har 800 lägenheter.

– Styrelsen för Kalmarhem vill tacka Per för det arbete som har genomförts under hans ledning, då bolaget bland annat har ökat förtroendet bland hyresgästerna. Stor energi har också lagts på att förbättra det trygghetsskapande arbetet samt att producera nya lägenheter, säger Jeanette Schwartz (S), ordförande i Kalmarhem AB.

Ett rekryteringsarbete kommer nu att inledas. Under rekryteringsperioden kommer Johan Frick, mobilitetschef i kommunen, att gå in som tillförordnad vd. Johan Frick har lång och gedigen erfarenhet inom fastighetsbranschen, bland annat från 16 år som regionchef på CA Fastigheter.

Per Stephani är stolt över det Kalmarhem har åstadkommit under hans sju år.

– Jag vill rikta ett stort tack till alla medarbetare som har gjort det möjligt att utveckla Kalmarhem till vad det är idag. Jag tänker främst på att vi tillsammans har producerat 700 nya hem, kraftigt ökat kundnöjdheten, utvecklat Kalmarhems varumärke och åstadkommit stora förflyttningar i trygghets- och hållbarhetsarbetet, säger Per Stephani, avgående vd för Kalmarhem.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Balder tänker om kring Greta och Garbo

Nystart för intressant projekt i utmärkt läge.

Fastighetsägare motsätter sig Convendums skulduppgörelse

”Hittills den enda som har uttryckt sig negativt till vårt förslag till skulduppgörelse.”

Vill höja hyran med 17 procent – ”Inte Monaco”

Lämnat förhandlingsbordet.

Var 15:e lägenhet till en behovskö – medverkar i SVT

En strukturell hemlöshet breder ut sig, stora fastighetsägare medverkar i TV-program om lösningar.

Klart: Sätra Centrum sålt på auktion

Stockholms stad ville köpa – men vann inte budgivningen. Så högt blev slutpriset.

Ska sälja bostäder för 2,6 miljarder

En första affär om nära miljarden är redan avtalad. Optimerar resten av portföljen inför fortsatt försäljning.

Handelsjätte i ny satsning

Tio våningar inom ett annat segment. Se flera bilder.

Hyr ut nästan 1.000 kvm i Gamla stan till mediehus

Förutom kontor öppnar mediehuset två restauranger, kafé och tre barer.

Bar Charles, Strand Hotel. Kasai Group.

Utmanar med ny takbar i city

Restauranggrupp tar över restauranger och barer på anrikt hotell.

Henrik Bastman ny vd

Har tidigare haft flera toppjobb.

Hon blir ny vd på Mimer

Har tidigare haft toppjobb vid ett flertal bolag.

”Dags att fylla kontoren”

Stor mötesplats där flera ledande experter deltar.

Smider plan på höghus om 36 våningar

Ska stegvis smalnas av mot himmelen i syfte att ge ett slankare intryck.

Tillbaka till förstasidan