Växande intresse för gröna värdepapper

Intresset för gröna värdepapper växer, visar ny statistik från SCB. På tre år har summan av den här typen av värdepapper nästan fördubblats.

Annons

Vid årsskiftet var värdet av gröna värdepapper som ges ut av svenska organisationer totalt 892 miljarder kronor, en ökning med 418 miljarder sedan januari 2022.

– Gröna värdepapper ökar i betydelse inom samtliga sektorer. Det syns tydligt i SCB:s nya statistik över emitterat belopp i sådana papper, säger Beri Tekes, ekonom på värdepapperssektionen på SCB.

Gröna värdepapper står nu för 9,6 procent av den sammanlagda svenska räntebärande värdepappersskulden, jämfört med 5,3 procent i januari 2022.

– Om trenden håller i sig kommer andelen hamna på över 10 procent under 2025, säger Beri Tekes.

Gröna värdepapper är penningmarknadsinstrument och obligationer som emitteras för att finansiera projekt som klassas som gröna och klimathållbara enligt flera internationella kriterier.

Inom den icke-finansiella företagssektorn har summan av gröna värdepapper vuxit till 379 miljarder kronor, en uppgång med 58 procent från januari 2022.

Inom den finansiella sektorn var ökningen under motsvarande period 147 procent till totalt 397 miljarder kronor.

Det ökade intresset för gröna värdepapper är tydligt även inom andra områden i samhället.

– De gröna värdepappernas ökade betydelse märks både i privat och offentlig sektor, säger Beri Tekes.

Det är banker och andra monetära finansinstitut som är de största utgivarna av gröna värdepapper, med totalt 390 miljarder kronor.

Men, det är kommuner och regioner som har emitterat den största andelen gröna värdepapper i relation till deras totala utestående belopp, totalt 35 procent.

För kommuner och regioner har det utestående beloppet av gröna värdepapper vuxit med 80 procent till 97 miljarder kronor under en treårsperiod.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Lista: 12 nya till Mall of Scandinavia

Några helt nya för Sverige. Centrumchefen berättar för FV om ett rekordår.

”Sälj del av Lill-Jansskogen – bygg Östlig förbindelse”

Stockholms Handelskammare presenterar lösning för att ringled kring huvudstaden ska fullföljas.

Topplista

Lista: 20 stora inom solenergi

Nrep, Castellum och Akademiska Hus i topp.

Så har bolagen skruvat på utdelningen

Uppdaterad lista över bolagen som rapporterat.

Vill vara det varmaste och vänligaste arkitektkontoret

FV Fokus. FV frågar ut Johan von Wachenfeldt vd på Krook & Tjäder Vikten av entreprenörsanda. Konsten att växa i lågkonjunktur. Ökade krav på flexibilitet

Fabege nära storaffär med Solna stad

Hittat lösning på ett kommande problem.

Nu säljs sista dyrgripen

Ett omfattande byggnadsprojekt med ett värde på 600-700 mkr strax utanför tullarna är det sista som återstår i beståndet.

Juryn: Det här var bästa uthyrningen 2024

FV:s jury har för tionde året korat årets bästa uthyrning.

Hufvudstaden mot trenden – har sänkt vakansgraden

Redovisar nyckeltalen för 2024.

Castellum lägger bud på Entra

Ökar innehavet till budpliktsgränsen. Storägaren Balder svarar direkt.

Affärsanalys

Strategisk manöver i en svår marknad

Portfölj med 57.000 kvm har bytt ägare. Affären analyseras av Daniel Holmkvist på CBRE.

Krönika

Demografi och fastigheter – kan man tjäna pengar på det?

Samir Taha om risker och möjligheter – rätt tidpunkt för att vara motvalls?

Intervju med nya NK-chefen

Han ska vända utvecklingen för lyxbutikerna.

Sålde premiärköpet 2021 – nu kan det bli bostäder

Kontor vid Östermalm kan bli bostäder samtidigt som nya våningsplan tillkommer.

Tillbaka till förstasidan