Vasakronan säljer fastighet om 5 000 kvm till Malmö stad

Kommunfullmäktige har den 24 september beslutat att Malmö stad ska förvärva fastigheten Jungmannen 1 i Västra Hamnen. Säljer gör Vasakronan. Fastigheten ligger på Skeppsgatan 9 och omfattar 5 114 kvm. Prislappen är 142 miljoner kronor.

Annons

Fastigheten ska utvecklas till ett kompetenscentrum för el och energi där utbildningar för unga och vuxna samlas och utformas i nära samarbete med energibranschen. Satsningen ska bidra till att möta det växande behovet av kompetens inom elektrifiering och stärka Malmö stads roll i den gröna omställningen.

Skåne befinner sig i en omfattande elektrifieringsfas. Utbyggnaden av elnäten, industrins omställning och ett mer elektrifierat samhälle ökar behovet av utbildad arbetskraft. Samtidigt är tillgången till utbildningar inom flera av de yrken som efterfrågas begränsad.

Genom förvärvet av Jungmannen 1 tar Malmö stad ett viktigt steg mot att samla utbildning och bransch i en gemensam miljö. Kompetenscentrumet planeras för gymnasieutbildning, kommunal vuxenutbildning, yrkeshögskola och kompetensutveckling för yrkesverksamma.

– Elektrifieringen är avgörande för klimatomställningen och regionens konkurrenskraft. Med kompetenscentrumet kan Malmö stad ta ett större ansvar för den långsiktiga kompetensförsörjningen och skapa en miljö där kommun, utbildning och näringsliv löser en av omställningens viktigaste frågor tillsammans, säger Anneli Schwartz, förvaltningsdirektör på Gymnasie- och vuxenutbildningsförvaltningen.

Fastigheten Jungmannen 1, som är uppförd 2004, ligger på Skeppsgatan 9 i Västra Hamnen och omfattar 5 114 kvm. Vasakronan köpte fastigheten av Alecta Fastigheter år 2011. Det underliggande fastighetsvärdet då var 140 miljoner kronor. Byggnaden, som nu är tomställd, hade tidigare bland annat Story House Egmont som hyresgäst. 2023 flyttade Egmont in på ett våningsplan om 870 kvm i Stena Fastigheters fastighet Altona mittemot Hansa i centrala Malmö.

Foto: Fastighetsvärlden.
Foto: Fastighetsvärlden.
Foto: Fastighetsvärlden.
Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Fastators revisor frånträder sitt uppdrag

Det fortsätter att storma kring det noterade bolaget.

Oljefonden förvärvar köpcentrum för 17 miljarder

Fortsätter investera i segment där man tidigare har gått på minor.

Granitors delägare pekas ut för finansiering av Bin Laden

Förnekar anklagelserna. Numera mindre investerare i Sverige.

Topplista

Lista: 16 ledande advokatbyråer 2026

Fastighetsvärlden har sammanställt en lista utifrån affärsvolym.

Rapport: Optimismen kvar inom alla segment

Framtidstro för kontor, butiker och logistik. Och 49 procent bedömer att valresultatet inte medför någon signifikant påverkan på marknaden.

Wallfast ändrar i stort projekt

Runt 300 bostäder totalt. Vattennära projekt.

Dominoeffekt: Även Point Properties vd slutar

Även han lämnar en tydlig motivering.

Affärsanalys

Låg yield –⁠ ⁠satsning på framtida uppsida

Leif Nasser på Savills har satt analyspennan i en av årets mer omdiskuterade affärer.

Testar marknaden vid Östermalmstorg

Hörnfastighet till salu. Det finns ett beviljat bygglov för en vindsvåning om 300 kvm.

Krönika: Anders Elvinsson

Skillnaden mellan pris och värde

När aktier används som betalning kan det uppstå en stor skillnad mellan det värde som kommuniceras och det som säljaren faktiskt får. Läs Anders Elvinssons krönika.

Oscar Stibeck

Fastators nya vd lämnar efter bara tre månader

Saknar förtroende för den kommande styrelsen.

Fastator nödvärderar Point Properties fastigheter

Sänker värdet med 30 procent.

Ikea i ny storsatsning: 10 mellanstora varuhus

FV berättar om orter som kan vara aktuella och önskemålet när det gäller lokalytan.

Tillbaka till förstasidan